Nizozemsko dodalo na Ukrajinu stíhačky F-16 americké výroby, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Ruskem napadená země rovněž ve čtvrtek poprvé obdržela francouzské stroje Mirage 2000. Není jasné, kolika západními stíhačkami nyní Kyjev disponuje. Většina z asi osmi desítek slíbených letounů F-16 bude ale zřejmě k dispozici až za několik let.
Stroje F-16 spolu s francouzskými letouny Mirage 2000 začnou brzy podnikat bojové mise a posílí obranu napadené země, uvedl na facebooku ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Kyjev žádal západní spojence o stroje F-16 od počátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022. První dodávky převzala ukrajinská armáda loni v létě, poté následovaly další.
V listopadu dánská premiérka Mette Frederiksenová oznámila, že Dánsko předalo Kyjevu šest stíhaček F-16 a dalších třináct slíbila poskytnout ve dvou várkách. První z nich dorazila na Ukrajinu v prosinci.
O nejméně jednu stíhačku, dodanou Dánskem, Ukrajina už přišla. Stalo se tak koncem loňského srpna při odrážení útoku ruských střel a dronů, pilot tehdy zahynul.
Dánsko by mělo poskytnout Kyjevu celkem devatenáct strojů F-16. Dalších 42 kusů přislíbilo Nizozemsko, které podle médií také už nejméně jednu stíhačku na Ukrajinu dodalo. Očekává se, že zbývající kusy Kyjev převezme letos. Loni v říjnu Umerov oznámil, že země v brzké době získá šest stíhaček od Norska a další stroje dostane od Belgie.
První francouzské stroje Mirage 2000
Francouzský prezident Emmanuel Macron loni v červnu oznámil, že Francie poskytne zemi vzdorující ruské vojenské agresi bojové letouny Mirage 2000-5. „První z nich dnes dorazily na Ukrajinu,“ napsal francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu. „S ukrajinskými piloty, kteří prošli několikaměsíčním výcvikem ve Francii, budou stíhačky pomáhat s obranou ukrajinského nebe,“ dodal.
„Ukrajinská letecká flotila se stále rozvíjí. První stíhačky Mirage 2000 z Francie dorazily, posílí naše vzdušné obranné kapacity,“ potvrdil prezident Volodomyr Zelenskyj.
Macron loni v červnu neupřesnil, kolik letounů Ukrajina získá. Prezident tehdy rovněž odmítl, že by poskytnutí stíhaček znamenalo vystupňování konfliktu či zapojení země do války. Zdůraznil, že Paříž má právo podpořit Kyjev v obraně před ruskou agresí.
Moskva, která svého souseda před třemi lety bez vyprovokování napadla, vždy dodávky západních zbraní kritizovala jako přilévání oleje do ohně a tvrdila, že to situaci na bojišti nijak nezmění.
Ukrajina od spojenců obdržela také stíhačky sovětské konstrukce. Například Slovensko předloni darovalo Ukrajině své stroje MiG-29, které vyřadilo ze služby. Současný slovenský ministr obrany Robert Kaliňák to přirovnal k vlastizradě.