![](https://i0.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/N2I5M2U4NTBkYjA0Y2JlNhHdItq2TKVXL_mmNFoYn6qZ9adINCSOYCh_pfcd4_agmJxsFx5YAboDhUWDUI7W4i35ycEUMBlscc8Zq_4WySlrwB0UUVbDulSf5YKDl4L2E87h0SWZubrsVfIMQpttvWBXcLSQ_yfDCLK05nNsu3l0_QKUqo0fBsMDeCs2G8Z2.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Praha 3 zpřísňuje podmínky před dubnovými zápisy do prvních tříd. Nově bude ověřovat, že dítě skutečně bydlí na adrese, kterou rodič uvádí. Chce tak odradit od takzvané spádové turistiky. S tou jsou problémy zejména ve velkých městech. Podle některých právníků ale může být postup městské části v rozporu se zákony.
Štáb ČT mluvil pod podmínkou anonymity s matkou dítěte, které má na podzim nastoupit do školy v Praze – jenže spádově do té, kterou si jeho rodiče nepřejí. Chtěli by raději do té vedlejší. Právě v jejich ulici se spádový obvod láme – sudá popisná čísla jsou vstupenkou do jejich vysněné školy, oni mají liché. „Bylo nám nabídnuto, že by dítě mělo jiné trvalé bydliště za nějaký poplatek,“ přiznala matka budoucího prvňáka. Ona sama s takovým řešením nesouzní. Na dotaz, kdo jí toto nabídl, odpověděla, že to bylo „i v té škole a mimo školu“.
Že zdaleka ne všichni rodiče jsou proti, pozorují v MŠ a ZŠ Jarov v Praze 3. Do prvních tříd tam chodí šedesát dětí. Hlásil se dvojnásobek – těch s oficiální adresou ve spádové oblasti osmdesát. O tom, na koho se nedostane, rozhodl los. „Někde kolem čtvrtletí už řada těch dětí, které se prokazovaly v dubnu při zápisu jako… spádové, tak v tuto chvíli už to bydliště mají jiné,“ uvedl zástupce ředitele David Hovorka.
Letos by se to mohlo změnit. Zatímco praktická část zápisu zůstane stejná, v té formální bude požadováno více informací. Metodiku pro ředitele ve středu schválila radnice. „Pracuje se tam se dvěma hlavními kritérii – tedy délkou trvalého pobytu dítěte, která by neměla být kratší než tři měsíce, tím druhým kritériem je pak shoda v adrese dítěte s jedním nebo oběma rodiči,“ vysvětlil starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).
Praha 6 se kvůli pravidlům soudí s magistrátem
Podobná kritéria u zápisů uplatňují i školy v Praze 6, letos to bude už třetím rokem. Bezprostředně po jejich zavedení klesl počet uchazečů o pětinu a poprvé po dvaceti letech nemusela žádná ze škol losovat. „Zjišťovat jenom trvalé bydliště, jestli ho má dítě v papírech, je jedna věc. My chceme vědět, zda na Praze 6 skutečně bydlí,“ zdůvodnila místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha sobě).
Už více než rok se ale kvůli tomu tato městská část soudí s magistrátem. „Mají naplnit literu zákona a umožnit docházku těm dětem, které mají dané v oblasti trvalý pobyt,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) právě soudy mohou nastavit precedent. Měnit legislativu teď neplánuje. „Než v zákoně hledat nějakou regulaci, která bude poměrně obtížná, (tak chtějme) hledat cestu v tom, aby stát více podpořil budování kapacit škol,“ uvedl.
To by uvítali i někteří ředitelé škol v Praze. Bytů přibývá rychleji než míst ve školách a problémy u zápisů tak gradují.