Aktual.: 3.02.2025 18:55

Washington/Brusel – Americký prezident Donald Trump pohrozil brzkým uvalením cel na dovoz z Evropské unie. Ta podle německého kancléře Olafa Scholze může reagovat zavedením vlastních celních opatření, ale preferuje spolupráci s USA. Trump již v sobotu podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Dnes však po telefonickém rozhovoru s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou oznámil, že platnost cel na mexické zboží na jeden měsíc pozastaví. Akciové trhy dnes kvůli obavám z celních válek oslabovaly, po zprávě o odkladu cel na dovoz z Mexika však část ztrát smazaly.

Sheinbaumová uvedla, že Mexiko okamžitě posílí ostrahu své severní hranice o 10.000 příslušníků Národní gardy, aby se zabránilo pašování drog z Mexika do USA, zejména fentanylu. Právě pašováním fentanylu Trump zavedení cel zdůvodňoval. Podle Trumpa se v době měsíční pauzy uskuteční jednání, jejichž cílem bude dosáhnout dohody s Mexikem. Jednání se mají zúčastnit také ministři zahraničí, financí a obchodu.

Kanada, Mexiko a Čína o víkendu avizovaly odvetná opatření vůči Trumpovým clům. Scholz nicméně zdůraznil, že pro EU a USA by bylo lepší vyřešit obchodní neshody dohodou. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová upozornila, že z možné obchodní války mezi sedmadvacítkou a Spojenými státy by profitovala Čína. Prohlásila, že „obchodní války vítěze nemají“ a že „pokud sedmadvacítka a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína“.

Český premiér Petr Fiala uvedl, že EU musí být v jednáních o clech s USA aktivní a hájit své zájmy. EU má podle něj nástroje k dosažení dohody a je možné vyjednat „rozumné a vzájemně výhodné podmínky“.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza předpověděl, že v případě zavedení amerických cel na dovoz z EU by hospodářský růst ČR v letošním roce zpomalil o více než procento hrubého domácího produktu (HDP). Cla by podle něj nejen omezila transatlantický obchod, ale vedla by také k přesunu výroby z EU do USA a k poklesu investic nadnárodních firem v EU.

Podle analytika bankovního domu Slovenská sporiteľňa Mateja Horňáka by americká cla na dovoz z EU negativně ovlivnila také slovenskou ekonomiku, která do USA vyváží hlavně automobily. Podle slovenské Asociace průmyslových svazů a dopravy (APZD) by Slovensko patrně bylo nejzasaženější zemí z evropského bloku.

Na evropských burzách dnes výrazně oslabovaly například akcie výrobců automobilů. Evropské automobilky využívají Mexiko jako výrobní základnu pro export do Spojených států. Výrazným poklesem zahájily dnešní obchodování také akciové trhy v USA. Po zprávě o pozastavení cel na mexické zboží se však pokles na akciových trzích zmírnil.

„Donald Trump neblafoval a s únorem skutečně zavede cla na Kanadu, Mexiko a Čínu. Trhy do poslední chvíle doufaly, že k celní válce nakonec nedojde,“ sdělil ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. „Celní válka by měla působit proinflačně a v USA se tak investoři obávají toho, že Fed (americká centrální banka – pozn. ČTK) letos nesníží úrokové sazby ani jednou. To by příliš nepomohlo ekonomickému růstu v USA,“ dodal.

Americký dolar dnes zpevňoval vůči koši předních měn, po zprávě o odkladu cel na dovoz z Mexika však část ztrát smazal. Kurz dolaru vůči mexickému pesu dokonce výrazně oslabil, ačkoli během dne vystoupil až na nejvyšší úroveň za téměř tři roky.

Trump již po svém nástupu do funkce 20. ledna pohrozil cly vůči EU s tím, že její země mají se Spojenými státy znepokojivé obchodní přebytky. Současný americký prezident vedl obchodní spory s EU také za svého prvního funkčního období. Tehdy zavedl cla na dovoz oceli a hliníku do USA, na což EU odpověděla uvalením cel na různé americké zboží, například motocykly, džíny nebo whisky.

Podíl.