Nový systém hodnotící ohrožení terorismem bude mít čtyři stupně od nízkého po kritické ohrožení. Vyplývá to z návrhu, který má ČTK k dispozici a ve středu ho projedná vláda. Nový systém nahradí dosavadní soustavu, která počítá s nultým stupněm pro ideální stav a třemi stupni ohrožení. Ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že změny nejsou reakcí na zhoršení bezpečnostní situace či aktuální ohrožení, ale jde o aktualizaci systému a jeho přizpůsobení současným podmínkám.
Vláda současně bude rozhodovat o návrhu, aby zatím do konce roku 2025 platil v tuzemsku druhý ze stupňů ohrožení, označený písmenem B. Ten je podle materiálu definovaný jako stav, kdy není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území Česka, ale výrazně zhoršená mezinárodní situace může významně ovlivnit bezpečnostní situaci. Podle dosavadního systému platí v Česku od března 2016 první stupeň, který znamená potřebu zvýšené bdělosti a například i doporučení vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.
Dosavadní systém má tři stupně ohrožení. První znamená nutnost zvýšené bdělosti, druhý blíže neurčené riziko, třetí pak vysokou míru jistoty, že se v Česku něco stane či už stalo. Nultý stupeň znamenající ideální stav se samostatně nevyhlašuje. Kabinet loni pověřil resort vnitra, aby existující systém posoudil a v případě potřeby navrhl jeho revizi. Provedené úpravy podpořila začátkem ledna Bezpečnostní rada státu (BRS), vláda záležitost, jak už bylo zmíněno, má na programu středeční schůze.
Vnitro v návrhu uvedlo, že stávající systém už dostatečně nereflektuje aktuální bezpečnostní situaci a její proměny. Nová úprava dle něj zajistí větší flexibilitu, a to zejména v reakci na obecně se zhoršující bezpečnostní situaci ve světě. „Změnu stupně ohrožení terorismem je potřeba vnímat nejen jako způsob zavedení přísnějších bezpečnostních opatření, ale také jako zprávu pro veřejnost ve smyslu politického sdělení a případné upozornění na nutnost zvýšené bdělosti také občanů samotných,“ stojí v návrhu.
Závazná opatření stanovená nejsou
Úprava podle vnitra odráží fakt, že řada okolních a dalších evropských zemí, se kterými Česko sdílí řadu společných charakteristik, je terorismem ohrožena výrazně. „Není realistické vycházet z toho, že by se Česku teroristické útoky vyhýbaly navždy,“ stojí v dokumentu. Systém nestanoví u jednotlivých stupňů pevná a závazná opatření. Počítá s tím, že při vyhlášení konkrétního stupně úřady posoudí situaci a navrhnou odpovídající opatření. „Systém tak umožní vládě vyhlašovat citlivě opatření ‚šitá na míru‘ dané bezpečnostní situaci,“ nastiňuje materiál.
První stupeň nového systému znamená nízké ohrožení, znázorňuje ho žlutý trojúhelník s písmenem A. Má upozornit na obecné ohrožení ve chvíli, kdy zároveň není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit v tuzemsku. „Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti,“ stojí v návrhu. Druhý stupeň označuje oranžový trojúhelník s písmenem B. Jde o stav, kdy není známa konkrétní hrozba v Česku. „Došlo však k výraznému zhoršení mezinárodní situace, a to do takové míry, že její projevy mohou výrazně ovlivnit bezpečnostní situaci v ČR,“ sdělilo ministerstvo. Nutná je zvýšená ostražitost, platí některá vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření.
Třetí stupeň C, znázorněný červeným trojúhelníkem, označuje stav, kdy je známa konkrétní hrozba teroristických aktivit nebo útoku na území Česka a její možné či předpokládané projevy objektivně potvrdily bezpečnostní složky. „Při tomto stavu jsou bezpečnostní složky v pohotovosti, připraveny bezprostředně reagovat,“ popisuje materiál. Čtvrtý stupeň označuje černý trojúhelník doplněný písmenem D. Jde o stav, kdy teroristický útok je očekáván s vysokou pravděpodobností nebo již nastal. „Při tomto stavu bezpečnostní složky aktivně reagují a přijímají opatření k zamezení, pokračování či opakování útoku a k minimalizaci vzniklých škod,“ píše se v dokumentu.
Vyhlášení jednotlivých stupňů ohrožení bude projednávat vláda na návrh Společné zpravodajské skupiny. Návrh skupina předloží na základě společného vyhodnocení hrozeb jejími členy. „V případě nebezpečí z prodlení provede vyhlášení stupně ohrožení terorismem nebo zvýšeného stupně ohrožení terorismem ministr vnitra na návrh Společné zpravodajské skupiny,“ stojí v návrhu. Kabinet pak má 72 hodin na to, aby takové rozhodnutí ministra potvrdil, nebo naopak zrušil.