Třináctý ročník kampaně Suchej únor letos přináší dopis sám sobě, ve kterém si mohou účastníci výzvy zvolit vlastní cíle na období alkoholového půstu. Od organizátorů kampaně mohou zapojení lidé čekat podporu formou motivačního kalendáře a tipů na aktivity, řekl ČT ředitel neziskové organizace Suchej únor Petr Freimann. Alkohol denně pije v Česku podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až deset procent obyvatel.
Matyáš Pondělíček začal dodržovat Suchej únor před dvěma lety po úmrtí dědy na cirhózu. S matkou a sestrami drží výzvu na dědovu památku. „Určitě se tím zlepšilo hodně věcí. Člověk zhubne, lépe se vyspí, když nejde spát opilý. Člověk je víc nabitý, začal jsem pak i víc cvičit a je to lepší,“ přiblížil.
„Lidé často pijí ‚příležitostně‘ takovým způsobem, že si vlastně aktivně neuvědomují, jak vysoká jejich pravidelná konzumace alkoholu opravdu je,“ říká Hannah Holíková, která abstinuje.
Podle vedoucího Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Miroslava Bartáka konzumace alkoholu v jakémkoliv množství vždy představuje určité riziko. Zmiňuje také takzvané nízkorizikové pití alkoholu (u žen šestnáct gramů ethanolu denně, u mužů 24 gramů). „Obecně je třeba při nízkorizikovém užívání alkoholu dodržovat tyto zásady: nepít víc než dva standardní alkoholické nápoje denně a nepít více než pět dní v týdnu,“ uvedl.
S nealkem ve společnosti
Pondělíček i Holíková se shodují, že nemají problém jít s přáteli do baru a dát si nealkoholický nápoj. Jejich přátelé to podle nich respektují. Podle Lenky Budinské, která výzvu vyzkoušela s přáteli, jde o překonání sebe sama. „Dříve se během půstu nejedlo maso, dnes se nepije alkohol. Svědčí to i o vyspělé společnosti“, myslí si.
„Psychické prožívání mi to nijak zásadně nezlepšilo, taky jsem nezhubla ani neušetřila, jak jsem doufala, protože jsem to stejně nahrazovala kofolou. Pamatuju si, že jsem měla určitě lepší zažívání, to bylo fajn. Spánek mi to tou dobou asi moc nezměnilo,“ vzpomíná Karolína Wogurková na Suchej únor s tím, že očekávaný výsledek nepřinesl. Podle ní to ale souviselo s jejím tehdejším psychickým stavem.
„Kdybych to zkoušela v jinou dobu, tak se to, myslím, projeví. Nejlépe jsem se cítila ráno potom, když měli všichni kocovinu a já byla úplně v pohodě“, dodala.
Kdo se letos zúčastní výzvy Suchej únor, může si na webu kampaně napsat na začátku dopis sám sobě. „Stanoví si vlastní důvody a cíle pro měsíc bez alkoholu i dalších škodlivých libůstek. Během února získají účastníci pravidelnou podporu prostřednictvím motivačního kalendáře a tipů na inspirativní aktivity, které jim pomohou zaměřit se na nové zážitky a zábavu bez alkoholu. Na konci února jim zašleme jejich dopisy s reflektujícími otázkami zpět, aby si mohli porovnat svá očekávání s dosaženými výsledky,” popsal ředitel organizace Freimann.
Podle průzkumu agentury Nielsen pro Suchej únor se poslední roky účastní výzvy na milion Čechů, loni to bylo 1,2 milionu lidí. Organizátoři se snaží cílit na specifické skupiny. „Vytvořili jsme například kampaň Nechmel děti, ta je zaměřena na děti a matky, apod.,“ řekl Freimann k iniciativě z roku 2022.
Měsíc bez alkoholu neřeší vše
Podle lékaře Miroslava Bartáka akce jako Suchej únor přinášejí svým účastníkům krátkodobé a střednědobé výhody v oblasti škod způsobených alkoholem. U lidí, kteří výzvu úspěšně dokončí, může podle odborníka dojít k celkovému přehodnocení vztahu k alkoholu. Upozorňuje ale, že tyto procesy se zastaví, když pak lidé začnou zase pít.
„Když lidé pijí po období abstinence, tělo zažívá do určité míry šok. Díky abstinenci dochází ke snížení tolerance vůči toxickým účinkům alkoholu na lidský organismus. Některé pozitivní procesy nemohou pokračovat, třeba pro zdravější játra je uváděna potřebná abstinence v délce šesti měsíců,“ vysvětluje Barták.
Kampaň jako takovou odborník podporuje. „Osobně jsem přesvědčen, že budování celkového povědomí a podpora těch, kteří se rozhodnou užívání alkoholu omezovat je nesmírně důležitá,“ uzavírá Barták.
Prodá se víc nealka i očistných kůr
Prodejci oslovení Českou televizí se shodují, že v únoru sice neklesá zájem o alkoholické nápoje, každoročně ale stoupá poptávka po nealkoholických pivech a vínech i detoxikačních produktech. „Zákazníky, kteří chtějí v únoru pít méně alkoholu, každoročně podporujeme zvýrazněnou nabídkou nealkoholických nápojů – ať už vyloženě určených pro detox, freshů nebo minerálních vod anebo v podobě nealkoholických variant piv a vín,“ říká mluvčí on-line supermarketu Košík.cz František Brož.
Nárůst prodeje nealkoholických piv a vín potvrzuje i Dominik Berdych z e-shopu Alkohol.cz. Podle mluvčí on-line supermarketu Rohlík.cz Denisy Ladky Morgensteinové se v únoru o nealkoholické produkty zvedá zájem dokonce dvojnásobně.
Únorový vyšší zájem o nealkoholické a probiotické nápoje zaznamenal podle ředitele komunikace Jiřího Marečka i Albert. Evidovaný mírný pokles prodeje alkoholických nápojů v únoru však s výzvou Suchej únor nespojuje. „Nedokážeme od této skutečnosti izolovat vliv kampaně a další skutečnosti, jako například fakt, že je tento měsíc oproti jiným o několik dní kratší,“ uzavírá Mareček.