Nejednotné hlasování koaličních senátorů o vládních návrzích už by se podle stranických lídrů nemělo opakovat. Shodli se, že se svými zákonodárci budou víc komunikovat. V úterý třeba senátoři za hnutí STAN nehlasovali pro růst platů ústavních činitelů. O den později pak jasná většina senátorů STAN a KDU-ČSL odmítla přísnější kontroly solárních elektráren.

Úterní jednání Senátu o růstu platů ústavních činitelů o sedm procent mělo emotivní závěr. „To prostě není fér. Není to fér, protože byste museli umět číst myšlenky,“ ostře zvolával předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Při hlasování vládní návrh nepodpořil ani jeden z osmnácti senátorů hnutí STAN, a návrh tak horní komora neschválila. To vyvolalo tvrdou kritiku dalších tří koaličních stran.

„Byl jsem velmi překvapený, tento klub podporoval zvýšení platů o víc než třináct procent. Budeme každý mluvit se svým senátorským klubem, aby se to neopakovalo,“ poznamenal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nesouhlas a rozčarování vyjádřil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Jsem roztrpčen,“ řekl.

Senátoři hnutí STAN trvají na tom, že se při hlasování o vládním návrhu zachovali správně. „Já a mnoho mých kolegů považovalo za nešťastnou tu dluhovou brzdu. To znamená, že v případě, že by státní dluh byl větší než padesát procent, se krátí platy politikům,“ uvedl předseda senátorského klubu Jan Sobotka (STAN).

Výtky a pře uvnitř koalice

Lidovci ve čtvrtek vytkli ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN), že podle nich špatně vysvětluje plánovaný přechod financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Bek ale špatnou komunikaci s kraji a obcemi odmítá.

Vládní koalice se pře i o novelu zákoníku práce. Poslanci ODS a TOP 09 tento týden tady ve sněmovně navrhli, aby mohly firmy dávat svým pracovníkům výpovědi i bez udání důvodů. S tím ale nesouhlasí lidovci ani hnutí STAN.

Kromě poloviny koaličních poslanců výpověď bez udání důvodu nepodporuje ani opozice. Sněmovna ho tak velmi pravděpodobně neschválí.

Podíl.