Rusko má sice největší arzenál jaderných zbraní na světě, postrádá ale moderní raketu, která by je ve velkém množství dopravila na velkou vzdálenost. Po selháních vychvalované RS-28 Sarmat musí spoléhat na mezikontinentální balistické rakety ze sovětské éry.




1:07

Putinova chlouba, balistická raketa Sarmat, selhala při testu. | Video: Reuters

Nová ruská raketa RS-28 Sarmat měla katastroficky selhat během zářijových zkoušek. Satelitní snímky odhalily velký kráter v okolí odpalovací rampy na kosmodromu Pleseck. Podle analytického centra Royal United Services Institute v Londýně to nebylo zdaleka první selhání.

Sarmat by měl nahradit sovětskou mezikontinentální balistickou raketu R-36, která byla poprvé uvedena do služby v roce 1988. Zpoždění, nebo dokonce zrušení projektu by znamenalo, že Rusko bude muset nadále používat starší systémy, píše server Business Insider.

„R-36 je již opravdu za hranicí své životnosti,“ tvrdí Timothy Wright, odborník na raketové technologie z Mezinárodního institutu strategických studií. Rusům ale nezbývá nic jiného než prodlužovat její životnost, ačkoliv ruský prezident Vladimir Putin kdysi tvrdil, že do roku 2007 budou R-36 vyřazeny z provozu.

„V určitém okamžiku začnou selhávat součástky, které se už nevyrábějí. Kdyby se Moskva pokusila vypustit čtyřicet raket R-36, možná byste všechny ze země nedostali,“ myslí si Wright, podle kterého by Rusko mohlo začít kanibalizovat stávající rakety, vyřadit je z provozu, nebo je vyřadit z takzvané bojové pohotovosti.

Rusko na základě smlouvy New START také snižovalo raketový arzenál, takže náhradní díly by mohlo pro R-36 brát odtud. „Kdo ví, kolik toho ty rakety ještě vydrží, kolik let?“ tvrdí k této myšlence Fabian Hoffmann, odborník na rakety z Oslo Nuclear Project.

Rusko má sice i další mezikontinentální balistické rakety, ale R-36 nese největší a strategicky nejvýznamnější náklad. Maximální dolet Sarmatu, který ji má nahradit, se odhaduje na 18 tisíc kilometrů. S nosností deseti tun může dopravit 10 velkých nebo 16 menších hlavic, uvádí americké Centrum strategických a mezinárodních studií.

Raketa R-36 má kratší dolet, ale podobnou nosnost. „Ostatní ruské mezikontinentální rakety jsou mnohem menší,“ uvedl Wright. Podle Centra strategických a mezinárodních studií mělo Rusko v květnu 2023 rozmístěno 1674 jaderných hlavic a jeho celkové zásoby činily 4489 kusů. Kreml ale touží po velké raketě s obrovskou ničivou silou.

Před zhruba deseti lety měla země k dispozici 46 raket R-36. Pokud by tuto raketu Rusové vyřadili z provozu, vznikne jim podle Wrighta určitá mezera. „A pro Rusko je důležité zajistit si paritu bojových hlavic s Američany. Ať už mají Američané jakýkoli počet, Rusové ho chtějí také,“ dodal Wright.

„Dál už ani krok!“ Putin na Ukrajině zvažoval hrozivý útok, zasáhla prý Čína. (Celý článek s videem zde)

Kreml ukázal, jak nakládá termonukleární interkontinentální střely do odpalovacího zařízení | Video: Reuters

Podíl.