Záchranné složky při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nechybovaly, uvedla ve čtvrtek sněmovní vyšetřovací komise k předloňské události, zároveň navrhla některá opatření. Otázky podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude tragédie zejména ze strany pozůstalých vzbuzovat vždy, některá doporučení sněmovní komise už ale resort naplňuje, sdělil. Rakušan také v Interview ČT24 zdůraznil, že dlouhodobým řešením podobných událostí je dle něj psychologická prevence.
Zpráva zjistila i některé nedostatky v operačním a taktickém řízení před střelbou, podle Rakušana se však objektivní zjištění shodují, že policie „nemohla udělat nějakou jinou činnost tak, aby byla schopna odvrátit tragédii.“
„Komise pracovala intimně, aby nedávala ven utajované, bulvarizující detaily. (…) Zpráva se ke mně dostala až dnes (ve čtvrtek – pozn. redakce), komise předvedla i strukturálně velmi kvalitní práci, která může být pro policii i pro mě jako ministra velmi užitečná,“ ocenil Rakušan.
Poslanci hnutí ANO však se závěrem nesouhlasí a tvrdí, že je neobjektivní. Na sněmovním plénu člen komise a zmíněného hnutí Jiří Mašek poukázal například na to, že zpočátku nikdo neprovedl lustraci v centrálním registru zbraní po vyhlášení pátrání po potenciálně nebezpečné osobě.
Rakušana prý postup poslanců ANO překvapuje. „Nejdříve se na začátku prosince všichni členové komise shodli na usnesení, že tam nebylo pochybení zásadního charakteru, potom poslanci ANO změnili názor,“ míní.
Propojení registrů
Ministr však připouští, že otázky ze strany těch, kterých se tragédie dotkla, budou vždycky. Jediný skutečný viník je po smrti, dodal ale. „Sešel jsem se i s pozůstalými, kteří mediálně nevystupují. Pro jednoho tatínka je zásadně důležité, abychom opravdu ta opatření udělali. Třeba abychom v Poslanecké sněmovně odhlasovali zákaz tlumičů na krátké zbraně,“ popsal vicepremiér.
Podle Rakušana už jeho resort velkou část z doporučení vyšetřovací komise naplňuje. Již dříve zmínil například zpřísnění zbraňové legislativy, analytické nástroje nebo zlepšení komunikace s jednotlivými institucemi.
Od 1. ledna 2026 by také mělo fungovat propojení zbraňových a zdravotnických registrů, aby lékaři viděli, zda jsou jejich pacienti držitelé zbrojního oprávnění. „Je to systém, který obsahuje ta nejcitlivější data,“ upozornil Rakušan s tím, že v průběhu letoška bude toto propojení registrů procházet pilotní fází.
Velkým poučením však podle ministra je, že „absolutní bezpečnost není“, musíme ale prý dělat maximum pro to, abychom nebezpečí eliminovali. „Viděl jsem studii naštěstí planého poplachu na Západočeské univerzitě, kde byla zcela příkladná komunikace právě s vedením univerzity,“ připomněl případ ze začátku prosince.
Útočníci prý byli šikanovaní či prošli brutální výchovou
Podle ministra se také dovybavují takvazné prvosledové hlídky. „Vyzbrojování, dovybavování bude trvat v průběhu tří let, ale běží to,“ prohlásil. Není prý pravda, že se bezpečnostní složky nepřipravovaly na útoky na takzvané měkké cíle, Rakušan však připouští, že událost na Filozofické fakultě změny urychlila.
Ministr také zdůrazňuje, že dlouhodobým řešením je prevence. Zmínil vládní program Bezpečné dětství, který má řešit duševní zdraví i posilovat krizové linky či školní psychology. „Přes 70 procent pachatelů takových trestných činů bohužel mělo nějaký závažný problém – šikanu, brutální výchovu. Systém nezaregistroval jejich volání o pomoc nebo nezareagoval adekvátně, či nesdílel informace,“ připouští.
Při střelbě na FF UK přišlo předloni v prosinci o život 14 studentů a pedagogů. Krátce po útoku pachatel, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.