Ve Spojených státech žije přes milion lidí s ukrajinskými kořeny a jedním z nejvíc viditelných ukrajinských míst je čtvrť Ukrainian Village v Chicagu.

(Od našeho zvláštního zpravodaje) – Někteří jsou potomci přistěhovalců ze začátku 20. století nebo z doby po konci druhé světové války, ale jsou tady i nedávní uprchlíci, kteří přišli po ruské agresi před třemi lety.

V Ukrainian Village se mísí americké vlajky s ukrajinskými, nápisy na obchodech jsou v angličtině i ukrajinštině a visí tu i billboardy s výzvami k pomoci válčící a bránící se Ukrajině. Restaurace se jmenují Starý Lvov nebo Tryzub, u hlavní třídy stojí dva ukrajinské řeckokatolické kostely a dokonce i ukrajinské muzeum a umělecká galerie. Ředitel muzea Zachary Dmyterko je vnukem ukrajinských přistěhovalců po druhé světové válce a na Ukrajině působil jako dobrovolník ve vojenské nemocnici.

Ukrajinská restaurace Tryzub ve čtvrti Ukrainian Village v Chicagu. | Foto: Martin Novák

Andryi je původem také Ukrajinec, do Chicaga se přistěhoval v devadesátých letech jako dítě s rodiči. Nemá restauraci s ukrajinskou kuchyní, ale pizzerii. Sleduje v ní fotbalové přenosy Ligy mistrů ve španělštině, ve výloze má nalepené nápisy Stop Putin a Stop War.

V rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz komentuje nejnovější výzvu Donalda Trumpa ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, aby začal jednat o konci války, jinak proti Rusku rozšíří americké ekonomické sankce. „Já Trumpa nevolil a pokud vím, tak většina místních Ukrajinců, která může volit, pro něj také nehlasovala. Měl jsem obavy, že donutí Ukrajinu ke kapitulaci. Víte, pro nás tady je Ukrajina pořád důležitá, i když jsme Američané. Začali jsme se sháněním peněz a pomoci pro Ukrajince hned po začátku ruské invaze 24. únoru 2022. Každý tady má pořád nějaké příbuzné, někoho, koho zná,“ říká, zatímco krájí pizzu pro ukrajinskou zákaznici, která si ji objednala po telefonu.

Jedním z těch, kteří se tu usadili teprve nedávno, je Volodymyr Olensky. Narodil se na Ukrajině nedaleko Lvova a do Spojených států jezdil v minulosti často koncertovat jako hudebník. „Od roku 2013 jsem pravidelně hrál v Americe. Na začátku roku 2022 jsem byl v USA na turné s kapelou Trioda. Tehdy jsem dostal nabídku přesídlit do Ameriky. S manželkou a tehdy ročním synem jsme přijeli jen několik dní před ruskou agresí proti Ukrajině,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Spolu s dalšími Ukrajinci v Chicagu a ve státě Wisconsin okamžitě po invazi začal organizovat pomoc pro Ruskem napadenou zemi. „Majitel logistické a dopravní firmy Patriot Ihor Terletsky shromáždil několik kamarádů a vznikla organizace Help Heroes of Ukraine (Pomozte ukrajinským hrdinům). Za necelé tři roky jsme poslali na Ukrajinu pomoc ve výši 63 milionů dolarů (1,5 miliardy korun),“ vypráví Volodymyr.

Mezi ty, kteří se zajímají o dění na Ukrajině, patří v Chicagu Scott Gehlbach, profesor na Chicagské univerzitě, jenž se věnuje moderním dějinám Ruska a Ukrajiny. Na univerzitu zve hosty z Ukrajinu, sám má prý na svém domě vyvěšenou ukrajinskou vlajkou. „Asi jsem tímto postojem spíš výjimka mezi Američany, ale my jako země musíme mít zájem na tom, aby Ukrajina neprohrála. Nesmíme dopustit, aby země s jadernými zbraněmi mohla okupovat své sousedy jenom proto, že se svět bojí následků, jaké by přineslo postavit se na její obranu,“ říká profesor.

Připouští, že pro Američany současné Rusko zkrátka není rivalem na úrovni Sovětského svazu v době studené války. „Jistě, Barack Obama svého času prohlásil, že Rusko je regionální mocnost, čímž vyjádřil mínění mnoha Američanů. Rusko není schopné projektovat svou sílu a vliv ve světě tolik, jako jsou schopné Spojené státy nebo Čína. Ale bohužel pořád je to země s jadernými zbraněmi, která může zničit planetu během jedné minuty,“ popisuje ve své univerzitní pracovně.

Tvrdí, že ho Trump nejnovější hrozbou sankcí vůči Rusku překvapil. „Je natolik nepředvídatelný, že je skutečně těžké říci, jak se bude jeho politika vůči Rusku a Ukrajině vyvíjet,“ myslí si Gehlbach.

Restaurace Tryzub ve čtvrti Ukrainian Village stále nabízí lokální pivo s ukrajinským názvem Peremoha (Vítězství). Myšleno je tím vítězství Ukrajiny ve válce, nikoliv Trumpa v amerických volbách.

Volodymyr Olensky na dotaz, zda není zklamaný, že velká část Američanů už nechce napadené evropské zemi posílat zbraně a munici, odpovídá: „Ano, teď jsou dost slyšet názory, že válka už trvá dlouho nebo že by se Ukrajině nemělo dávat tolik pomoci. Ale pořád doufáme, že Amerika nepřestane Ukrajinu podporovat a že chápe nutnost ruské zlo zastavit,“ říká.

Video: Podcast Americký sen s reportérem Martinem Novákem z Chicaga (22. 1. 2024)

Americký sen z Chicaga. | Video: Dominika Perlínová, Martin Novák

Podíl.