Plzeňská nemocnice ve středu omezila návštěvy na vybraných odděleních. Už dříve k podobným opatřením přistoupila zdravotnická zařízení v Jihlavě či v Brně. Některé nemocnice alespoň nařizují nošení respirátorů. V Česku totiž v posledních dnech a týdnech výrazně vzrostl počet případů respiračních onemocnění. Na síle nabírá především tradiční chřipka.

„Nejvyšší vzestup akutních respiračních infekcí vidíme u dětí ve věku šesti až 14 let, tam se jedná o nárůst téměř o 30 procent. V kategorii chřipkových onemocnění se aktuální nemocnost zvýšila o více než 90 procent, což je u chřipkové epidemie typické,“ hodnotí čísla za třetí kalendářní týden Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Nemocnost na respirační infekce včetně chřipky i covidu byla v Česku minulý týden skoro 1,5 tisíce na sto tisíc obyvatel. Mezi školou povinnými dětmi činil tento ukazatel 2,5 tisíce a u předškolních dokonce 3,5 tisíce na každých sto tisíc.

Odborníci přitom očekávají, že počet nemocných bude dál růst. „Pokud se vytvoří v populaci rezervoár, roste to. Navíc nyní je pořád inverze, takže je chladno, což je velice vhodná podmínka pro šíření nemoci,“ popisuje Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno. Chřipka se podle něj bude také šířit i mezi starší lidi.

Právě Jihomoravský kraj aktuálně vykazuje nejvyšší nemocnost. Podle dat hygieniků bylo k pondělí 1931 nemocných na sto tisíc obyvatel. Hranici epidemie se přiblížil i Pardubický kraj. Počet lidí trpících akutními respiračními chorobami dosáhl 1535 na sto tisíc obyvatel. „Zatím jsme ve stoupající vlně, určitě jsme na počátku epidemie. Od laboratoří chodí významně větší množství nálezů chřipky A a B, takže chřipková onemocnění začínají nabírat na síle,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.

Petr Husa z brněnské fakultní nemocnice ale poznamenává, že celkově chřipková situace nyní není až tak dramatická. „Její šíření vždy přichází s nějakým odstupem po vánočních svátcích, kdy se stav zlepší. Pak s návratem dětí do škol se s odstupem dvou až čtyř týdnů začnou počty zvyšovat,“ popisuje. Avšak letos podle něj nárůst přišel o chvilku dříve než třeba loni. 

S chřipkou se nyní potýkají v Pardubickém kraji, nejvyšší nemocnost je mezi školou povinnými dětmi ve věku od šesti do 14 let.

Jako prevence může posloužit očkování. Z pacientů, kteří se léčí s těžším průběhem na klinice ve FN Brno, nebyl ovšem očkovaný nikdo. „Uškodit vakcína určitě nemůže, ale nemusí pomoct, pokud už člověk je v inkubační době chřipky,“ podotýká Husa. Ochrana proti nákaze vzniká až dva týdny po očkování, v mezičase se lidé mohou virem chřipky nakazit.

Podíl.