O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.

Rektora zvolí senát na období 2025 až 2029 a nástup do funkce se očekává od 24. března. Výběrová komise v pondělí konstatovala, že Pospiszyl, Zahoranský i Pokorný splnili všechny náležitosti a odevzdali dostatek nominačních podpisů. Museli získat alespoň třicet podpisů členů akademické obce.

Kurátor a pedagog Pospiszyl je historikem umění a loni dosáhl na AVU profesury. Sochař a pedagog Zahoranský pochází ze Slovenska a na české umělecké scéně působí od roku 2003. Pokorný působil jako kurátor a galerista, například jako ředitel Moravské galerie v Brně, přičemž od roku 2016 je ředitelem galerie Plato Ostrava.

Mezi Pospiszylovy priority patří zlepšení komunikace. „Zatímco v jednotlivých ateliérech problém s komunikací není, na celoškolní úrovni se jedná o dlouhodobý problém,“ napsal. Rovněž Zahoranský zmínil na prvním místě komunikaci a důvěru, kterou chce získat i od odborné veřejnosti. Pokorný za prioritu označil potřebu získání nových akreditací, například na obor restaurování sochy. Jako nevýhodu vidí to, že přichází zvenčí, na druhou stranu mu to však podle jeho slov dává jistý odstup.

Kandidáti na rektora budou na otázky členů akademického senátu odpovídat 5. února a širší akademické obci a veřejnosti se představí 17. února.

Akademie výtvarných umění je nejstarší uměleckou školou v Česku, založena byla v roce 1799. Nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy v oblasti výtvarného umění. Studenti si mohou vybrat například z oborů malířství, sochařství či kresby a grafiky.

Podíl.