Policie v Libereckém kraji začne v pondělí večer s další fází odstřelu divokých prasat. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začnou v oblasti Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou, kde se lovilo už loni na podzim. Lokality proto budou uzavřené vždy v nočních hodinách od pondělní 18. hodiny do čtvrtečních 06:00, naplánované jsou lovy až do 13. února.
Do odstřelu se znovu zapojí osmnáct policejních střelců, rozdělených do devíti dvojic. Lovit budou na území ohraničeném silnicí I/35 od sjezdu na Jeřmanice směrem ke křižovatce se silnicí I/65 na Jablonec nad Nisou a dál silnicí I/65 až do Jablonce, městem Jablonec, k Srnčímu dolu a dál směrem k I/14 směrem na Kunratice, odtud pak cyklostezkou směřující přes Vratislavice do Jeřmanic. Na uzavřenou oblast budou upozorňovat cedule a SMS zprávy, kvůli vlastní bezpečnosti by se lidé měli lokalitě vyhnout, dohlížet na to bude policie.
Kritika zapojení policie
V první fázi odstřelu loni v listopadu a prosinci ulovili policejní střelci čtyřiačtyřicet zvířat, nakažené africkým morem nebylo žádné z nich. Zapojení policie kritizují myslivci, podle kterých je takový lov neefektivní, eticky problematický a dlouhodobě neudržitelný.
Podle Státní veterinární správy (SVS) ale policie výrazně napomohla vymýcení afrického moru prasat v letech 2017 a 2018 na Zlínsku. Jde navíc o jedno z řady opatření, k těm dalším patří například aktivní vyhledávání a testování uhynulých kusů, budování plotů a zábran, ale také monitoring pohybu divočáků s využitím dronů a fotopastí.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů.
Za loňský rok eviduje SVS 27 potvrzených případů afrického moru u 13 ulovených prasat divokých, a 14 uhynulých, poslední případ nákazy potvrdila laboratoř v srpnu.