Aktual.: 20.01.2025 12:53

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dnes na vybraných úřadech nasadilo tzv. technologický bypass. Úředníci tak budou moci využívat vzájemně propojené původní systémy stavebního řízení s novými digitálními. Všechny stavební úřady by se měly na rozhraní připojit začátkem února. MMR to uvedlo v tiskové zprávě. Na většině stavebních úřadů oslovených ČTK zatím nové rozhraní nastaveno nebylo, výjimku tvoří Praha 9 či Chrudim. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) na sociální síti X uvedl, že chce využít deset dní k odstranění možných nedostatků a k získání zpětné vazby od úředníků.

Digitalizace stavebního řízení byla v Česku spuštěna současně s platností nového stavebního zákona 1. července loňského roku. Od začátku měli s digitálními systémy problémy jak pracovníci stavebních úřadů a dotčených orgánů, tak také projektanti a stavebníci. Kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení byl v říjnu odvolán z pozice ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Tento krok nakonec vyústil v odchod Pirátů z vlády.

Technologický bypass propojí Informační systém stavebního řízení využívaný úředníky s lokálními systémy na stavebních úřadech, které běžně využívaly před loňským červencem. Napojení na bypass je pro úřady dobrovolné a pracovníci si budou moci vybrat, jaké úkony budou dělat v novém nebo původním systému stavebního řízení.

„Pro mnoho z nich to představuje návrat do prostředí, které dobře znají, proto je možné očekávat zrychlení procesů stavebního řízení. Aby byl náběh co nejhladší, pravidelně o stavu digitalizace se všemi stavebními úřady jednáme na našich on-line setkáních,“ dodal ministr pro místní rozvoj.

MMR dříve oslovilo všechny dodavatele původních lokálních systémů stavebního řízení, tedy firmami Vita, Vera a Marbes. Jejich přístup byl podle Kulhánka odlišný a nejdále se v jednání ministerstvo dostalo se společností Vita.

Podle nového stavebního zákona bylo možné schvalovat žádosti pouze přes digitální Informační systém stavebního řízení. Nedávno schválená změna zákona nazvaná jako „legislativní bypass“ ale právně umožnila, aby si úředníci mohli při vyřizování stavebního povolení pomáhat používáním původních systémů, aniž by riskovali porušení předpisů.

Přechodné období potrvá do konce roku 2027. Ministerstvo pro místní rozvoj do této doby realizuje novou zakázku na vybudování systému digitalizace stavebního řízení, který by měl být plně funkční nejpozději od 1. ledna 2028. MMR nyní pracuje na zadání a sepisujeme požadavky na budoucí systém. Kulhánek také zopakoval, že zakázku bude muset dokončit nová vláda, která bude sestavená po podzimních volbách do Sněmovny.

Podíl.