Události: Dohoda o příměří a komentář zpravodaje Václava Černohorského (zdroj: ČT24)

Izraelská vláda v noci na sobotu schválila dohodu s teroristickým hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy s teroristickým hnutím Hamás. Podle úřadu premiéra by příměří mělo začít platit v neděli, jak bylo původně plánováno. Ten den by se měli dostat na svobodu také první izraelští rukojmí, jejichž rodiny své blízké s napětím vyhlížejí. Mnoho z nich však pravděpodobně zajetí v Pásmu Gazy nepřežilo. Nejmladšímu odvlečenému bylo v době únosu pouhých osm měsíců.

Sedmého října 2023 u kibucu Nir-Oz svírala zoufalá matka své děti mezi teroristy. Mladšímu Kfirovi bylo osm měsíců, a byl tak nejmladším z rukojmí. Pokud žije, v sobotu mu budou dva roky. Podle starých zpráv únosců matka s dětmi zemřela při izraelském náletu. Rodina je ale na seznamu třiatřiceti rukojmí k první výměně.

„Je to jak na horské dráze, skoro nemůžu dýchat. (..) Jestli jsou naživu, nebo ne, nevíme vůbec nic,“ svěřil se bratranec oné matky Joši Schnaider. Vzhledem k systematickému sexuálnímu násilí během říjnového útoku panují o osud mladých žen a dívek obavy.

Trpí ale všichni. Například rodina jednadvacetiletého Omera vykřičela svou bolest přes hranici Pásma. „Omere, slyšíš nás? Tady jsou máma a táta,“ říkají do mikrofonu ve videu publikovaném na Instagramu.

Rodiny a lidé, kteří se v Tel Avivu scházejí na pravidelných demonstracích, podle zpravodaje ČT Václava Černohorského argumentují, že dohoda i za cenu bolestivých ústupků je jediná cesta, jak jejich blízké dostat na svobodu.

Rodiny unesených podle svých slov žijí v obrovském stresu. Tvrdí, že nechtějí připustit, aby příměří zkolabovalo. Dědeček Daniela Lifshitze má být propuštěn v první fázi příměří. Jeho vnuk tvrdí, že v tlaku na izraelskou vládu a mezinárodní společenství nemíní polevit, dokud se na svobodu nedostanou všichni rukojmí.

„Obávám se o osud všech rukojmí. Vidíme, jaká je jejich humanitární situace. Víme, že se jim nedostává řádné lékařské péče a výživy,“ řekl vnuk muže, který byl mezi 251 lidmi, jež v říjnu 2023 palestinští teroristé odvlekli. V Gaze jich má být ještě 98, ale asi polovina už zřejmě nežije.

Podle zpravodaje ČT Václava Černohorského se na propuštění rukojmí připravuje izraelské ministerstvo obrany i armáda. „Chystají nejenom vojenské, ale i logistické a zdravotnické kapacity. Resort zdravotnictví rozeslal nemocnicím, do kterých mají být propuštění lidé převezeni, nový seznam pravidel, jimiž se mají řídit,“ vysvětlil zpravodaj s tím, že pravidla vycházejí ze zkušeností z listopadu 2023, kdy byli rukojmí zatím naposled propuštěni.

U hranic s Pásmem Gazy už izraelská armáda zřídila tři komplexy pro příjem odvlečených. Komplexy byly postaveny u základny Reim v centrální části Pásma a u hraničních přechodů Kerem Šalom na jihu a Erez na severu. Rukojmí dorazí vždy na některé z těchto míst v závislosti na trase, po které budou propouštěna. V těchto zařízeních se setkají s příslušníky armády, včetně lékařů, psychologů a psychiatrů, píše server Times of Israel. Odtud je pak armáda dopraví do nemocnic v Izraeli, kde se setkají se svými rodinami.

Podle zpravodaje je otázkou, v jakém fyzickém a psychickém stavu rukojmí budou, a zda jsou vůbec stále naživu. „To jsou věci, které se příbuzní těch držených rukojmí v Gaze dozvědí až ve chvíli, kdy se tito lidé dostanou na svobodu,“ sdělil Černohorský.

Podíl.