Britská vláda prošetří činnost gangů, které v zemi systematicky znásilňovaly nezletilé dívky. Ke kauze se opakovaně vyjádřil na své sociální síti X i nejbohatší muž světa Elon Musk. Britského krále Karla III. vyzval k rozpuštění parlamentu a ministryni pro ochranu dětí a mládeže Jess Phillipsovou obvinil, že je „ochránkyní genocidních násilníků“.

„Ano, je to pravda“, odpověděl BBC ministr kultury Chris Bryant na otázku, zda Musk, který se v posledních týdnech opakovaně vyjadřuje k vnitřní politice některých evropských zemí, přiměl britskou vládu souhlasit s celonárodním prošetřením činnosti gangů.

Oběti byly vesměs britské dívky z nižších sociálních vrstev, pachatelé pak převážně pákistánské gangy. Panuje podezření, že právě kvůli obavě z nařčení z rasismu úřady přivíraly nad situací oči. Nasvědčují tomu některé závěry předchozích vyšetřování. Jedna oběť z roku 2020 popsala reakci policie na zoufalé volání její matky: „Máma začala volat na policejní stanici a během rozhovoru s policistou mu řekla, že mě zneužívají asijští muži. On jí odpověděl, že je rasistka, když něco takového říká, a že by měla být ráda, že poznávám jinou kulturu.“

Ve dvou případech v Rotherhamu policie zatkla otce, kteří vypátrali své zneužívané dcery a pokusili se je vysvobodit z domů, v nichž byly znásilňovány. V několika případech byly zadrženy i intoxikované dětské oběti za přečiny jako rušení veřejného pořádku a nočního klidu nebo opilství a výtržnictví, přičemž proti pachatelům znásilnění a sexuálního zneužívání úřady nic nepodnikly.

Hojně citovaný je také případ dvanáctileté dívky s krycím jménem Sophie. Ta přišla na policejní stanici v Oldhamu nahlásit znásilnění, načež jí bylo řečeno, ať přijde, až „nebude opilá“. Před policejní stanicí na ni čekali členové pákistánského gangu, kteří ji zavlekli do auta, kde ji následně zneužili znovu.

Nynější vyšetřování se bude týkat jen pěti z celkových nejméně padesáti měst, kde ke znásilňování často po desítky let docházelo. Vláda na to vyčlenila deset milionů liber. Nejde ale jen o minulé případy – kabinet zahájí rychlý tříměsíční audit současné situace. Bude vyšetřovat i „sociální a kulturní aspekty“, stejně jako etnicitu pachatelů.

Až do nynějška vládní politici další vyšetřování odmítali s tím, že jde o záležitost místních samospráv a úřady by se měly zaměřit spíše na provádění doporučení předchozího nezávislého vyšetřování sexuálního zneužívání dětí. 

Ministr Bryant nyní připustil, že britská vláda reaguje na Muska, který téma zdvihl. „Myslím, že jsme měli více debat kvůli tomu, v čem se angažoval,“ uvedl. Miliardář a blízký spolupracovník zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvítal: „Doufám, že se jedná o řádné vyšetřování. Je to krok správným směrem, ale výsledky budou mluvit samy za sebe,“ dodal.

Naopak konzervativní opozice považuje schválení vyšetřování za polovičaté. Konzervativní stínový ministr vnitra Chris Philp prohlásil, že plán je „naprosto nedostatečný“. 

Podíl.