Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů, ukazuje volebního model agentury Median, podle nějž by hnutí STAN s třinácti procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů. Do sněmovny by se dostalo šest stran a hnutí, své zástupce by tam měli také Motoristé, Piráti a KSČM. Pod pětiprocentní hranicí by zůstalo opoziční hnutí SPD.
Preference ANO a ODS se oproti listopadovému modelu nezměnily. STAN si polepšil o tři procentní body. Preference Motoristů v modelu vzrostly o půl procentního bodu na sedm procent, naopak o půl procentního bodu se snížily Pirátům na šest procent. Komunisti si meziměsíčně pohoršili o 1,5 procentního bodu a obdrželi by pět procent hlasů.
Pod hranicí určující vstup do Poslanecké sněmovny by se 4,5 procenta zůstala SPD. Preference jí v průzkumu klesly o dva procentní body.
Bez poslanců by v případě samostatné kandidatury skončily také vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL. Podle podepsaného memoranda s ODS ale tyto tři strany plánují kandidovat opět v koalici SPOLU.
KSČM tento týden podepsala memorandum o spolupráci s Českou stranou národně sociální (ČSNS) a stranou Spojení demokraté – Sdružení nezávislých (SD–SN), společně budou kandidovat pod hlavičkou hnutí Stačilo!
Hnutí ANO by podle modelu získalo 88 poslaneckých mandátů, STAN 34, občanští demokraté 30, Motoristé 19, Piráti 15 a komunisté 14. Současná vládní koalice by měla 64 křesel. Většinu by měla případná koalice ANO se STAN nebo s ODS, další koalice by muselo vytvořit tři a více stran. Zisky mandátů ale nezohledňují případné předvolební koalice.
Ochota zúčastnit se voleb podle dotazování mírně poklesla na 61 procent, v posledních sněmovních volbách v říjnu 2021 byla volební účast 65,43 procenta.
Průzkumu Medianu se mezi 21. listopadem a 31. prosincem zúčastnilo 1015 dospělých respondentů. Statistická odchylka volebního modelu je plus minus půl procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u stran s největší podporou.