Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks.
„V tuto chvíli bychom ocenili trochu soukromí. Teď když už není s námi, je ve světě velká díra. Ale jak by řekl on sám: ‚Dívejte se na koblihu, ne na díru‘,“ stojí v prohlášení na oficiálním facebookovém účtu umělce.
Agentura AP poznamenala, že příčina smrti není bezprostředně známá, ale režisér v minulosti veřejně informoval o své rozedmě plic.
S ohledem na svá vizuálně ohromující, znepokojivá a nevyzpytatelná díla plná snových sekvencí a bizarních obrazů byl Lynch považován za mistra surrealismu a jednoho z nejinovativnějších filmových tvůrců své generace, napsala agentura Reuters. V roce 2019 obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo.
Záhadný umělec a vyznavač transcendentální meditace nechtěl vysvětlovat své složité, ohromující filmy, mezi něž patřil i snímek Zběsilost v srdci, oceněný v roce 1990 Zlatou palmou na festivalu v Cannes, hororový snímek z roku 1977 Mazací hlava či mysteriózní Lost Highway z roku 1997.
„Film nebo obraz, každá věc je svým vlastním druhem jazyka, a není správné snažit se říct totéž slovy. Ta slova tam nejsou,“ řekl v rozhovoru v deníku The Guardian v roce 2018.
Jeho filmový styl dal vzniknout termínu „lynchovský“, který časopis Vanity Fair popsal jako podivný, hrůzu nahánějící a pomalý. Režisér ve svých filmech vkládal makabrózní a znepokojivé prvky do všednosti a obyčejnosti a umocňoval jejich působivost hudbou. Lynch říkal, že ho nezajímá jen příběh, ale také nálada filmu, kterou podle něj vytvářejí vizuální prvky a zvuk.
Jeho život ovlivnila Philadelphia
David Lynch se narodil 20. ledna 1946 v americkém státě Montana. Jeho otec pracoval pro americké ministerstvo zemědělství a rodina se často stěhovala. Lynch jednou popsal své dětství jako „velmi krásné, takový dokonalý svět.“
Ale jako student umění na Pennsylvania Academy of Fine Arts, kam ho roku 1970 přijali na základě jeho amatérského filmu o chlapci, který si vypěstuje babičku ze semínka, se setkal se sešlejší stránkou Spojených států, když žil s manželkou a malou dcerou ve zločinem prolezlé zchátralé oblasti Philadelphie.
GALERIE
Oceňovaný režisér a scenárista David Lynch
Město popsal jako to, co mělo největší vliv na jeho život. Tato zkušenost inspirovala film Mazací hlava, jeho znepokojující halucinační debut, který se stal kultovním filmem půlnočních promítání.
Když snímek viděl producent Mel Brooks, najal Lynche, aby režíroval film Sloní muž o těžce zdeformovaném muži ve viktoriánském Londýně. Snímek byl v roce 1981 nominován na osm Oscarů, a přestože sošku nezískal, dostal Lynche do hlavního proudu. Jeho další film, sci-fi epos Duna z roku 1984, byl však komerčním propadákem.
O dva roky později byl Lynch zpět na vrcholu s Modrým sametem, ve kterém se ponořil do tajemného podsvětí na malém městě v Severní Karolíně. Někteří kritici považovali snímek za mistrovské dílo a nejlepší film desetiletí.
Fenomén Twin Peaks
V roce 1990 vytvořil Lynch společně s Markem Frostem pro televizní stanici ABC mysteriózní kriminální seriál Městečko Twin Peaks. Série oceněná cenou Emmy se stala kulturním fenoménem a v roce 2017 vzniklo pokračování.
Také film Mulholland Drive, Lynchova hollywoodská záhada z roku 2001, měla být původně televizním dílem, ale vysílací síť ho nechtěla, a nakonec se proto dostal až na velké plátno. V roce 2016 byl 177 kritiky z celého světa vyhlášen v průzkumu BBC nejlepším filmem 21. století.
V pozdějších letech se Lynch věnoval natáčení dokumentů, krátkých filmů, malbě a tvořil i na YouTube. Vydával alba, videoklipy, soundtracky a knihy, třeba své memoáry Místo snění z roku 2018.
Uznávaný režisér byl čtyřikrát ženatý a měl čtyři děti. „Miluji to, co dělám, a dostávám se k práci na věcech, na kterých pracovat chci. Přál bych si, aby tu příležitost měl každý,“ řekl v rozhovoru pro Vulture.com v roce 2018.