Evropa směřuje do velkého propadu výroby elektřiny, což znamená, že po ní vznikne velký hlad, tvrdí Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti. „Jsme druhý největší exportér elektřiny v EU, to ale přestane platit a pro velkou část české veřejnosti to bude velký šok,“ dodává.




30:53

Spotlight Aktuálně.cz – Václav Bartuška | Video: Tým Spotlight

Budování bezemisní energetiky nás podle Bartušky přijde draho a politici by to měli lépe komunikovat. „Velká část politiků, nejenom u nás, přijala tezi, že elektřina z fotovoltaiky a větru je zdarma. Což samozřejmě není pravda,“ vyvrací odborník. 

Například náklady na výstavbu jednoho větrného parku v Norsku produkujícího 1500 MW budou kolem 7 miliard eur. „Málokterý politik to chce vyslovit nahlas, protože každý chce být znovu zvolen. Ale slibovat levnou a bezproblémovou energetiku v Evropě, to prostě není pravda,“ tvrdí Bartuška.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-05:46 Co zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu dělá s cenami a odkud teď budeme mít v Evropě plyn? Máme v Česku ještě pořád zásoby ruského plynu a proč Česko na konci roku ruské produkty odebíralo, když podporuje sankce proti tomuto státu?

05:46-08:39 Na koho dopadne zákaz dovozu ruského plynu přes Ukrajinu nejvíc? Musejí Slováci počítat se skokovým zdražením plynu? Dokáže si Rusko najít nové odbytiště pro vývoz plynu a může zákaz prodeje do Evropy nějak obejít?

08:39-15:47 Měli všichni dost času připravit se na situaci, že Kyjev dohodu o tranzitu neprodlouží, a může Slovensku pomoct česká nabídka kapacit k přepravě plynu? Odkud by mohl přes Ukrajinu proudit do Evropy plyn a zvládne Česko bez ruského plynu přežít tuhou zimu?

15:47-21:31 Jak moc se může prodražit stavba nových bloků jaderné elektrárny Dukovany a bylo by možné se bez nich obejít? Přiznávají politici dostatečně, na kolik nás budování bezemisní energetiky přijde, a máme se do budoucna připravit, že budeme za energie platit víc?

21:31-23:46 Měla by Evropská unie přehodnotit Zelenou dohodu a jak lze rozumět požadavkům zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na odvádění 5 % HDP států NATO na obranu? Kde na tyto výdaje budou evropské země brát peníze a dokážou politici reálné náklady komunikovat?

Mohlo by vás zajímat: „Ukrajina s tím nemá nic společného,“ tvrdil o výbuchu plynovodu Nord Stream Zelenskyj (článek s videem zde)

„Ukrajina s tím nemá nic společného,“ tvrdil o výbuchu plynovodu Nord Stream Zelenskyj. „Jde o akt mezinárodního terorismu,“ oponoval Putin. | Video: Reuters

Podíl.