Diskuze kolem skandálu pákistánských gangů, které mají na svědomí léta trvající znásilňování tisíců nezletilých dívek napříč Británií, pokračuje. Ve středu se o tématu strhla bouřlivá debata v britském parlamentu, která vyvrcholila večerním hlasováním o návrhu konzervativní opozice s cílem zahájit celonárodní šetření. To skončilo jednoznačným odmítnutím návrhu, poměrem 364 hlasů proti 111.

Šéfka konzervativní opozice Kemi Badenochová během premiérských interpelací prohlásila, že případy sexuálního zneužívání jsou „jedním z nejhorších skandálů britské historie“. Dodala, že od minulých šetření „přibyly tisíce dalších obětí, ale nikdo nedal střípky dohromady, nikdo nemá celkový obraz, a téměř jistě se to stále děje.“ 

Premiér Keir Starmer zdůraznil, že chápe „bolest a utrpení obětí“, z nichž mnohé veřejně podpořily volání po celonárodním šetření. Nicméně oponoval, že jeho prioritou je „zajistit, aby se učinily kroky, které skutečně odpovídají jejich potřebám, namísto pouhého pořádání šetření, která nemusí vést k žádným smysluplným změnám“.

Přesto to byla nápadná změna premiérovy rétoriky. Ještě v pondělí Starmer označil podporu nového šetření násilnických gangů za „naskakování na populistickou vlnu“ a „zesilování toho, co říká krajní pravice“.

Do veřejné diskuze se přidala i profesorka Alexis Jayová, autorka zprávy o nejznámějším případu z Rotherhamu (okolnosti kauzy jsou popsány níže, pozn. red). Jayová pozici premiéra podpořila. Podle ní se o zločinech už teď ví dost a šetření by pouze zpomalilo zavedení opatření, jež jsou nutná pro ochranu dětí v Británii. 

Případ Rotherham jako varování

Kritici z řad opozičních politiků ale namítají, že celonárodní šetření je nezbytné nejen pro prevenci, ale i pro vyvození odpovědnosti za selhání úřadů a policie, které podle nich oběti dlouhodobě nechávaly napospas násilníkům.

Zmiňovali třeba výpověď jedné oběti z roku 2020, která popsala reakci policie na zoufalé volání její matky: „Máma začala volat na policejní stanici a během rozhovoru s policistou mu řekla, že mě zneužívají asijští muži. On jí odpověděl, že je rasistka, protože něco takového říká, a že by měla být ráda, že poznávám jinou kulturu.“

Policii kritizoval i novinář Ciaran Jenkins ve středečním pořadu na Channel 4 News. Případu z Rotherhamu, kde členové gangu znásilnili více než 1 400 nezletilých dívek, podle oficiální vládní zprávy policie nevěnovala dostatečnou pozornost, výpovědi bagatelizovala a na oběti z chudinských poměrů pohlížela s opovržením. V některých případech také zatýkala samotné oběti a pachatelé ponechala bez potrestání. 

A jaké byly výsledky kázeňského šetření? Po dlouhém přezkumu bylo shledáno vinnými z nějakého pochybení pouze 14 policistů, přičemž nejvážnějším trestem bylo písemné napomenutí. „Není divu, že lidé mají pocit, že nedošlo k vyvození odpovědnosti, když se to nestalo ani v Rotherhamu,“ komentoval to Jenkins. 

Britský deník The Times ve čtvrtek také publikoval příběhy „rotherhamských kmotrů“, tedy členů vedení radnice mezi lety 1997 a 2013, kdy ve městě k masovému zneužívání dětí docházelo. Podle zjištění deníku dnes zastávají prestižní pozice vládních poradců a manažerských konzultantů. 

Za zmínku stojí například Sonia Sharpová, která mezi lety 2005 a 2008 vedla odbor pro péči o děti v Rotherhamu a po odhalení zločinů přiznala, že na odboru dlouhodobě „věděli, že mnoho dětí je v ohrožení, a obávali se, že (známé případy) jsou pouze špičkou ledovce.“

Dnes je Sharpová partnerkou v konzultační společnosti Ernst & Young Australia, kde „poskytuje na míru šité poradenství místním a regionálním samosprávám“ ohledně „výzev u práce s lidmi a v sociálních službách“. Loni například přednášela o ohrožených dětí ve státu Victoria a v Tasmánii.

Podíl.