Ruská bezpečnostní elita je podle Institutu pro studium války (ISW) frustrovaná tím, jak prezident Vladimir Putin vede agresi na Ukrajině. Jde podle ní o polovičatou snahu a chce po něm, aby výrazně přitvrdil.
Putin si nechal patriarchou Kirillem posvětit kříže se svými iniciály. Teď je budou nosit velitelé ruské agrese na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Kremlin.ru
Washingtonský think-tank ISW, který invazi Rusů od začátku analyzuje, tvrdí, že bezpečnostní elitu, takzvané siloviky, znepokojuje Putinův časový plán na ukončení války.
Podle zdrojů ruského opozičního deníku Meduza jsou stále frustrovanější tím, že nemají dostatek lidské síly a materiálu pro vedení války. Putin by měl podle nich provést částečnou mobilizaci, zcela podřídit zemi válečné ekonomice a nesnažit se myslet na případná vyjednávání.
Zpráva Meduzy naznačuje, že ruští bezpečnostní a vojenští představitelé si možná uvědomují, že armáda nedosahuje významných územních zisků, které by byly úměrné lidským ztrátám a ztrátám materiálu. Putinova vize vítězství je ale založena na akceptování takových ztrát, dokud Rusové budou na Ukrajině postupovat vpřed.
Průměrný denní ruský postup se ovšem v prosinci po třech měsících zpomalil zhruba o devět kilometrů čtverečních. Ruské vojenské velení teď může být podle ISW ochotné méně než Putin nést břemeno tak vysokých ztrát, pokud se tempo postupu bude nadále zpomalovat. Silovici ale nejsou připraveni se v důsledku těchto ztrát války vzdát. Naopak žádají po prezidentovi zvýšit válečné úsilí v naději, že bojiště zaplaví živou sílou a dostatkem materiálu.
ISW tvrdí, že se v hodnocení situace silovici mýlí. Podle Institutu pro studium války je hlavním faktorem, který způsobuje relativně pomalé tempo Rusů, jejich neschopnost obnovit manévrování na bojišti – nikoliv nedostatek lidí. Jde spíše o neefektivitu ruských sil, špatné schopnosti velitelů v oblasti plánování útoků a značný nedostatek obrněné techniky.
Rusové v poslední době prokázali, že umí dosahovat pomalých úspěchů díky pěchotě u Pokrovska a Kurachove. Jejich neschopnost provádět rychlý mechanizovaný manévr ale brání přeměnit tyto taktické úspěchy v hluboké průniky do ukrajinských týlových oblastí.
Pokud by Rusové podle ISW poslali další dodatečné množství vojáků, možná by mírně zvýšili současné tempo postupu. Ale pouze tak rychle, jak se ruská pěchota může pohybovat – tedy pěšky. Tedy ne zdaleka tak, aby dosáhla rychlých zisků, hlubokých průniků a významných vítězství na bojišti, po kterých ruské elity pravděpodobně touží.
Institut pro studium války si myslí, že Putin se stále brání částečné mobilizaci a větší militarizaci ekonomiky, protože taková rozhodnutí by byla mezi Rusy velmi nepopulární. Dále by zatížila ruskou ekonomiku a zvýšila nedostatek pracovních sil v týlu.
Přes sto mrtvých za kilometr. Rusové trpí obrovské ztráty, hodnotí situaci Foltýn (Celý článek s videem zde)
Spotlight moment: Stovka mrtvých za kilometr. Rusové trpí obrovské ztráty, hodnotí situaci bezpečnostní analytik Otakar Foltýn | Video: Tým Spotlight