Aktual.: 10.01.2025 21:27
Washington – Počet potvrzených obětí požárů, které již tři dny pustoší oblast amerického Los Angeles a jeho okolí, vzrostl na deset. Dva největší požáry, které se dosud hasičům podařilo dostat pod kontrolu, spálily nejméně 10.000 budov, odhadují podle amerických médií lokální činitelé. Meteorologové předpovídají, že silný vítr rozdmýchávající oheň bude v oblasti foukat nejméně do konce víkendu.
Požáry v metropolitní oblasti s miliony obyvatel zuří od úterka, kdy na jihu Kalifornie udeřila vichřice s nárazy přesahujícími 150 kilometrů v hodině. Několik ohňů postupně zachvátilo skoro 150 kilometrů čtverečních, zejména v kopcích nad Los Angeles, a vynutilo si nařízení evakuací pro 180.000 obyvatel. V současnosti zůstávají podle agentury AP aktivní tři velká ohniska požárů, během dneška se však rozhořelo několik menších ohňů a byla vyhlášena nová povinná evakuace v oblastí údolí San Fernando.
Prezident Joe Biden dnes prohlásil, že některá zasažená místa připomínají „dějiště války“ a že je zřejmé, že počet obětí poroste, „uvidí se, zda hodně či málo“.
Úřad soudního lékaře uvedl, že v souvislosti s požáry eviduje deset obětí. „Identifikace může trvat několik týdnů, protože úřad soudního lékařství není schopen reagovat na všechna místa úmrtí kvůli požárům a obavám ohledně bezpečnosti,“ sdělil úřad koronera.
Podle deníku The New York Times (NYT) se dnes naplňovaly obavy, že vítr po středečním ochabnutí znovu nabere na síle. Nárazy na kopcích přesahovaly rychlost 100 kilometrů v hodině. Vítr by mohl plameny rozdmýchávat i v příštích dnech, neboť jakkoli se dnes odpoledne a v sobotu čeká další útlum, už v neděli hrozí nový vichr.
Úřady vyzývaly obyvatele postižených oblastí, aby respektovali evakuace, zatímco se ve čtvrtek rychle rozšiřoval nový požár na severozápadě Los Angeles, který dostal název Kenneth. Podle stanice BBC se policie domnívá, že ho založil záměrně člověk, kterého poté zadrželi místní obyvatelé. Po spálení asi čtyř kilometrů čtverečních se podařilo postup plamenů zastavit, uvedl kalifornský guvernér Gavin Newsom.
Biden současné požáry označil za nejničivější v historii Kalifornie a přislíbil rozsáhlou federální pomoc při odstraňování následků přírodního živlu.
„Zajistíme, aby Kalifornie dostala všechny dostupné zdroje pro to, aby mohla bojovat s těmito požáry a přežila je,“ uvedl dosluhující šéf Bílého domu. Dodal, že veškeré federální kroky jeho administrativa konzultuje s týmem Donalda Trumpa, který prezidenta v úřadě vystřídá 20. ledna.
Podle guvernéra Newsoma je do boje proti ohni zapojeno přes 8000 členů lokálních, státních i federálních složek, v operacích jsou nasazené desítky letounů a vrtulníků.
Dva největší požáry hoří mezi Santa Monikou a Malibu na západě metropolitní oblasti a u Pasadeny na severovýchodě. Ve čtvrtek se dál šířily do kopců nad zastavěnými oblastmi, jakkoli byl již postup pomalejší. Jak přesně tyto ohně vypukly, zatím není jasné, jejich šíření však napomáhal silný vítr. Nebezpečné podmínky pak dotváří sucho, které na jihu Kalifornie panuje několik měsíců a přispívá k riziku požárů v roční době, která je zpravidla relativně deštivá.
Každý z velkých požárů podle odhadů místních činitelů zničil kolem 5000 staveb, což představuje nejničivější ohně v dějinách Los Angeles. Také už figurují mezi pěti nejničivějšími požáry v historii Kalifornie, napsal deník NYT. Plameny zdevastovaly čtvrť Pacific Palisades na tichomořském pobřeží a také části Altadeny dál na východ. AP uvádí, že mimo jiné shořelo pět kostelů, jedna synagoga, sedm škol, dvě knihovny, řada barů a restaurací a mnohé přímořské rezidence celebrit.
Rozsah destrukce se stále upřesňuje, zatímco obyvatelé se začínají vracet do zasažených čtvrtí. Na místech, kde byly dříve jejich domovy, mnozí nacházejí jen ohořelé trosky.
Takový osud potkal i Roberta Laru, který ve čtvrtek ve zbytcích svého domu v Altadeně hledal sejf s náušnicemi, jež kdysi patřily jeho praprababičce. „Všechny naše vzpomínky, všechny naše sentimentální vazby, věci, které se předávaly z generace na generaci, jsou pryč,“ řekl AP.
Požáry v Los Angeles jsou podle Bidena nejničivější v historii Kalifornie
Za nejničivější v historii Kalifornie označil dnes americký prezident Joe Biden současné požáry v oblasti Los Angeles, uvedla agentura AFP. Agentura Reuters informovala o tom, že přislíbil rozsáhlou federální pomoc při odstraňování následků přírodního živlu.
„Jde o nejrozsáhlejší a nejničivější požáry v dějinách Kalifornie,“ citovala AFP vyjádření amerického prezidenta během schůzky v Bílém domě věnované zvládnutí požárů.
Federální vláda podle Bidena bude po dobu 180 dnů pokrývat 100 procent nákladů na likvidaci následků požárů, například na odstraňování trosek či opatření na ochranu života a majetku.
Rozsáhlé a rychle se šířící požáry podle kalifornských úřadů zničily už více než 2000 staveb a vyžádaly si nejméně pět životů. Počet obětí podle nich ale nejspíš poroste. Plameny stále ještě nejsou pod kontrolou.
Oheň od úterka pustoší části metropolitní oblasti od tichomořského pobřeží až po Pasadenu ve vnitrozemí. V terénu jsou tisíce hasičů, kteří i za pomoci letadel bojují s několika ohnisky najednou. Úřady nařídily evakuaci téměř 180.000 lidí, dalších 200.000 dostalo varování.