Události: Problémy severokorejského zemědělství (zdroj: ČT24)
Severní Korea pokračuje v podpoře ruské invaze na Ukrajině. Moskva už zřejmě nasadila v bojích severokorejská děla s dlouhým dosahem, na sociálních sítích se pak objevilo video s houfnicí Koksan, která má být darem od vůdce KLDR Kim Čing-una. Kromě zbraní a munice poskytl Pchjongjang Kremlu i dvanáct tisíc vojáků. Na domácím poli má však severokorejský režim jiné zájmy – zavelel k bitvě o kompost.
KLDR usiluje o to, aby jeho země „zvítězila v bitvě o úrodu“. Nejprve však musí triumfovat v „bitvě o kompost“, což je kódové označení pro exkrementy. Na výrobu hnojiva před jarní sezonou totiž musí každoročně odevzdat každý dospělý Severokorejec 500 kilogramů výkalů, děti pak 200 kilogramů.
Jde však o nadlidský úkol – podle statistik vyprodukuje člověk zhruba 142 kilogramů exkrementů za rok. Lidé tak zápasí o zdroje a nesplnitelné kvóty vedou v zemi i k násilí. RFA třeba informovala o tom, že se v okrese Unsan dva muži střetli se sekerami a lopatami, utrpěli vážná zranění. Tovární dělník se snažil ukrást výkaly z přístavku vedle sousedova domku.
Otázka šedé ekonomiky
Na černém trhu tak překupníci vydělávají jmění. KLDR dává běžně veřejným kampaním vojenské názvy – ať už jde o stavební bitvu, nebo mobilizaci pracovníků. Vláda žádá obyvatele, aby produkovali kompost, ovšem nedokáže jim zajistit výživnou stravu.
Příděly jídla nestačí a lidé přežívají jen díky černému trhu. Šedou ekonomiku pro ČT popsala severokorejská uprchlice Li He-kjung, která žije momentálně v Jižní Koreji. „I v nejtěžších dobách jsme si našli způsob, jak zpracovat to málo, co jsme měli,“ říká. „Například – když jste z deseti kilogramů kukuřice vyrobili kořalku, vydělali jste si na 20 kilogramů kukuřice. Bez černého trhu by stát zkolaboval,“ dodává.
Nedostatek hnojiva je chronickým problémem Pchjongjangu, který je kvůli zbrojení pod sankcemi. Kompostová kampaň tak naznačuje, že to nemění ani obchod s Ruskem, kterému dodává zbraně a vojáky do války na Ukrajině. Rozsáhlé průmyslové komplexy oficiálně označované za továrny na hnojivo produkují látky k výrobě zbraní.