Aktual.: 10.01.2025 13:26

Brno – Extrémně ničivé požáry v Los Angeles jsou důsledkem několika nepříznivých okolností, které se momentálně nahromadily. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globálních věd AV ČR – CzechGlobe jde o oblast, v niž intenzivně a často hořelo i v minulých stoletích, a to pravděpodobně i na podstatně větší ploše. Jenže velké protipožární úsilí ve 20. století přispělo paradoxně k akumulaci biomasy jako paliva a stále citelněji se projevují dopady klimatické změny v podobě dlouhotrvajícího intenzivního sucha, výrazně vyšších teplot a posunu v jarních deštích, řekl Trnka ČTK.

Ve 20. století fungovaly na západě USA programy US Forest Service, jejichž cílem bylo množství požárů snižovat a tím chránit primárně obyvatele rostoucí aglomerace a také dřevo pro těžbu. Opatření však vyřadila přirozený mechanismus prořeďování vegetace, jejíž stabilita na pravidelných a málo intenzivních požárech závisela. „Tím pádem se ale v lesích začala hromadit biomasa, která nyní slouží jako palivo,“ řekl Trnka. Oheň používali podle výzkumů i původní obyvatelé k udržení lovišť a průchodnosti krajiny.

Letošní situaci předcházelo sucho, které brněnští vědci v jejich globálním monitorovacím systému sledovali od loňského léta. „V Kalifornii a na jihozápadě USA byly dlouhodobě pozorovány nižší než obvyklé hodnoty obsahu půdní vláhy a také hlášeny dopady sucha. V našem globálním monitoringu pro sledování hlášení dopadů sucha jsme v Kalifornii od září sledovali 32 dopadů, z nich většina patřila do kategorie zvýšeného požárního rizika, nutnosti zavádění opatření pro jeho snižování anebo již přímo hlášení výskytu aktivních požárů,“ řekla Monika Hlavsová z oddělení dopadů změny klimatu na agrosystémy.

Podle Trnky by ale pořád šlo o zvládnutelné riziko nebýt klimatické změny. Poukázal na to, že 20 největších požárů v Kalifornii bylo v posledních 20 letech, z toho asi 15 v posledních deseti letech. Letošní aktuální sucho v půdě je mimořádně vysoké. V regionu v podstatě už více než 100 dnů nepršelo a obvykle v tomto zimním období srážky přicházely a sucho končilo. To se však už několik let obvykle neděje a sucho se kumuluje. Výjimkou byl začátek loňského roku, kdy do Kalifornie přišly naopak extrémní srážky. „Dostatek vláhy vedl k bujnému růstu vegetace v první polovině roku 2024. Následovalo dlouhé sucho trvající od léta, které trávu vysušilo. Aktuální deficit vláhy se tak potkal s mimořádně narostlou vegetací z loňského roku,“ doplnil Trnka. Současné klimatické poměry jsou pro požáry tak příznivé, že ani poměrně přísná opatření a nasazení hasičů nestačí tak jako dřív.

Rychlému šíření nahrávají i specifické klimatické podmínky. Jde o větry nazývané Santa Ana. „Pro nás jsou těžko představitelné. Zaznamenáváme je na Sněžce při sněhových bouřích, mají rychlost nad 70 kilometrů za hodinu a s nárazy přes 100 kilometrů za hodinu, a to nepočítáme lokální intenzifikaci, kterou způsobuje samotný požár,“ uvedl Trnka. Vítr spolu s mohutným výstupným proudem horkého vzduchu nad požárem dokáže přenést žhavé uhlíky a často i hořící větvičky, které pak rozněcují oheň i stovky metrů daleko před frontou požáru. Hasiči kvůli tomu nemohou využít řadu jinak běžných opatření.

Trnka zmínil, že letošní požáry jsou zatím relativně malé proti katastrofálním požárům z let 2018 a 2021. Nicméně je nezvyklé, že nyní zasáhly hustě zalidněné a mediálně známé okolí Los Angeles, proto se těší mimořádné mediální pozornosti.

Trnka také upozornil na to, že oheň je tak silný, že naruší i kořenové systémů stromů a půda bude náchylná k erozi a sesuvům.

Podíl.