Důraz na vzdělávání nejen studentů, ale i zaměstnanců veřejné správy či na spolupráci s nevládními organizacemi klade nová Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2025 až 2030. Dokument ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo obrany. Jejím cílem je postupně vytvořit koordinovaný systém přípravy občanů k bezpečnosti.
Příprava občanů k obraně státu (POKOS) se dosud soustředila především na základní a střední školy. Ministerstvo obrany pořádá na školách prezentace, kde se studenti dozví o fungování armády. Trénují ale také například poskytnutí první pomoci, základy sebeobrany či orientaci v neznámém terénu.
Cílem dokumentu, který nahrazuje Koncepci na roky 2019 až 2024, je podle resortu postupně rozšířit přípravu k obraně na celou populaci. „Koncepce v návaznosti na obrannou strategii České republiky reflektuje potřebu změny celkového přístupu k obraně, který vyžaduje zapojení celého státu a společnosti, jelikož zajišťování obrany není úkolem pouze ministerstva obrany a ozbrojených sil,“ uvedl úřad.
Příprava se nově nemá soustředit pouze na žáky a studenty, ale také na další cílové skupiny. Řada iniciativ a činností úřadů podle resortu přispívá k připravenosti občanů na bezpečnost a obranu. „Jednotný systém takové přípravy však neexistuje, úsilí je roztříštěné a chybí jeho koordinace,“ podotkl resort.
Koncepce se chce nadále soustředit na vzdělávání, kromě akcí armády ve školách a vzdělávání pedagogů se chce zaměřit na zaměstnance veřejné sféry a pracovníky firem důležitých pro obranu. Posílit by měla spolupráce s nevládními organizacemi.