Mezi 27 druhy, které v roce 2022 objevili členové expedice v peruánské části amazonského pralesa, je například obojživelná myš. Ta má prsty částečně srostlé blanami a živí se vodním hmyzem. S odvoláním na americkou neziskovou organizaci Conservation International to uvedla agentura Reuters.

Vědci také objevili nový druh myši s bodlinami či zakrslé veverky veliké jen 14 centimetrů, osm nových druhů ryb, tři nové druhy obojživelníků a deset nových druhů motýlů, řekl Trond Larsen z Conservation International. Podle něj vědci objevili dalších 48 druhů, které by mohly být nové, ale je potřeba další výzkum.

„Veverka se snadno vejde do dlaně. Je rozkošná a má krásnou kaštanovou barvu. Rychle skáče a schovává se ve stromech,“ popsal Larsen jeden z nově objevených druhů. Jeho dalším oblíbeným objevem je ryba z čeledi krunýřovitých s hlavou připomínající napůl vyfouklý balonek.

Nové druhy byly objeveny v Alto Mayo v severním Peru, chráněné oblasti s několika ekosystémy, domorodými územími a vesnicemi. „Objevit tolik nových druhů savců a obratlovců je opravdu neuvěřitelné, zvlášť v krajině, která je tak silně ovlivněná lidmi jako Alto Mayo,“ řekl Larsen.

Expedice popisující mizející svět

Expedici, která se do oblasti vydala v červnu a červenci 2022, tvořilo 13 vědců, místní technici a členové domorodých skupin obyvatel. Podle Larsena bylo skvělé s nimi pracovat, protože mají rozsáhlé vědomosti o lesích, zvířatech a rostlinách.

Expedice díky fotopastem, zvukovým snímačům a vzorkům DNA zaznamenala celkem 2046 druhů. Devětačtyřicet z nich bylo klasifikováno jako ohrožené, včetně chápana hnědého a stromové opice. Podle Larsena objevy zdůraznily potřebu zkoumanou oblast chránit.

„Pokud nyní nebudou učiněny kroky k ochraně těchto lokalit a k obnově části krajiny, je silně pravděpodobné, že se v dlouhodobém horizontu nezachovají,“ dodal Larsen.

Podíl.