Aktual.: 23.12.2024 18:07
Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin během nedělní schůzky se slovenským premiérem Robertem Ficem mluvil o svém pohledu na dění na Ukrajině a o situaci na bojišti. Dnes to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin s Ficem podle něho jednali také o vzájemných vztazích a energetice. Podle poradce Kremlu Jurije Ušakova se oba vyslovili pro obnovení vztahů mezi svými zeměmi.
Při setkání se „podařilo vyměnit si názory i na ukrajinské záležitosti“; Putin Fica „seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti“, citovala agentura TASS Peskova.
Rusko vede dva roky a deset měsíců proti Ukrajině útočnou válku, ve které každý den v napadené zemi umírají lidé a vznikají obrovské materiální škody. V posledních týdnech nabral na tempu ruský postup v ukrajinské Doněcké oblasti, jejíž části Rusko okupuje a kterou chce ovládnout celou.
Fico v neděli po schůzce s Putinem uvedl, že spolu jednali o dodávkách plynu na Slovensko. Jejich pokračování je podle něho po 1. lednu prakticky nemožné kvůli přístupu Kyjeva, který odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu suroviny dál do zemí EU.
Putinův poradce Ušakov k dvouhodinové schůzce uvedl, že oba její aktéři se vyslovili pro obnovení vztahů mezi Ruskem a Slovenskem. „Na obou stranách zazněla myšlenka o důležitosti či dokonce nutnosti obnovit tradiční vzájemně výhodné vazby mezi oběma zeměmi, především v obchodní a ekonomické oblasti,“ citovala Ušakova agentura TASS.
To, že chce vztahy své země s Ruskem „standardizovat“, již v neděli uvedl také Fico.
Ohledně Ukrajiny byly podle Ušakova předmětem jednání také různé „mírové iniciativy“.
Agentura Reuters píše, že není jasné, o jakém možném řešení situace šéf Kremlu s Ficem mluvil. Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden řekl, že by o prodloužení tranzitu plynu Kyjev mohl uvažovat jedině za podmínky, kdyby za něj Rusko dostalo zaplaceno až po válce.
„Slyšeli jste prohlášení ukrajinské strany a znáte stanoviska těch evropských zemí, které dále kupují ruský plyn a které to považují za nutné pro normální chod své ekonomiky,“ řekl dnes Peskov. „Proto tu je teď komplikovaná situace, která vyžaduje zvýšenou pozornost,“ dodal.
Ficovu cestu do Moskvy kritizovala slovenská opozice, která v souvislosti s ní mluvila o hanbě, zradě národních zájmů či o nebezpečí mezinárodní izolace Slovenska. Kritika na jeho adresu zazněla i z České republiky, například od premiéra Petra Fialy či od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Prezident Petr Pavel dnes prohlásil, že „pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, tak tím jednotný přístup narušuje, a to nám rozhodně neprospěje jako celku“. Kromě Slovenska udržuje kontakty s ruským vedením ze zemí EU jen Maďarsko.
Slovenský premiér se do Moskvy chystá také příští rok v květnu na oslavy vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. „Prezident Putin samozřejmě rád uvidí pana Fica i všechny další, kteří chtějí s námi chtějí sdílet vzpomínky na Den vítězství a jeho význam pro celý svět,“ řekl Peskov.