Události: Útoky dronů v ukrajinském Chersonu (zdroj: ČT24)

Už půl roku se jihoukrajinský Cherson stává terčem nejen ostřelování, ale i útoků dronů. Jen za poslední měsíc jich chersonské úřady napočítaly přes jeden a půl tisíce. Zemřelo při nich devět lidí a dalších minimálně sto utrpělo zranění. Přímo v Chersonu natáčel štáb ČT.

V těle třiadvacetiletého Dmitrije zůstaly střepy od výbuchu. Jeho tvář nese stopy po zranění, které mu způsobil ruský dron. Jeho dům dělila od ruské armády kilometr široká řeka Dněpr. Moskva to sice opakovaně popírá, ale podle ukrajinských úřadů se Rusové zaměřují přímo na civilisty.

„Oběťmi útoků bezpilotních letounů, záměrných teroristických útoků, se často stávají také zdravotníci, záchranáři a policisté,“ doplňuje mluvčí chersonské policie Andrij Kovanyj.

Štáb ČT míří k areálu chersonské nemocnice. „Musíme si ale dávat pozor a neustále se dívat na oblohu. Protože ve vzduchu, jak nám říkají místní, se mohou pohybovat ruské drony. A jen během dneška tu byly hlášeny dva výbuchy,“ říká při zrychleném přesunu reportérka ČT na Ukrajině Ilona Zasidkovyčová.

U nemocnice už čeká dvaatřicetiletý Petr, kterému sebevražedný dron zranil nohu. Tvář skrývá, protože sám stále žije v nejnebezpečnější čtvrti Chersonu. Na místo bezpilotní letouny často shazují také protipěchotní miny. Ty se Petr snaží vlastnoručně – pálkou – likvidovat. „My totiž víme, že kdyby kluci od policie přišli odminovávat a viděl by je dron, tak na nás (Rusové) budou útočit nejenom drony, ale i dělostřelectvem.“

Na rozloučenou se tu říká: Dívejte se nahoru

Větší štěstí při útoku měl pedagog a dobrovolník Ernest. Sebevražedný dron sice vybuchl, ale nezranil ho. Samotný přístroj navíc zůstal vcelku. Ernest drží v ruce dron, který „pípá“. „Vidíte, stále pracuje. Takové zvuky vydávají jeho motory.“

Místní kvůli neustávající hrozbě vozí často v autech místo navigace detektory dronů. Pod oblečením zároveň schovávají neprůstřelné vesty. Reportérka se Ernesta ptá, zda by byl problém, kdyby bylo vidět, že má na sobě takovou vestu. „V tom případě bych prakticky byl cíl číslo jedna,“ odpovídá jí.

Už půl roku chersonské úřady hlásí téměř každý den v průměru tři zraněné po útocích dronem. Místní proto při loučení často místo „na shledanou“ říkají „dívejte se nahoru,“ dodává zpravodajka Zasidkovyčová.

Podíl.