Události: Ruský tlak na Pokrovsk (zdroj: ČT24)
Ruská invazní armáda vyslala podle Kyjeva na 150 tisíc vojáků do tří nejaktivnějších oblastí u fronty na východě Ukrajiny. Polovina z nich se soustředí na strategicky významný Pokrovsk v Doněcké oblasti. Armáda napadeného státu připustila, že ruské síly v posledních dnech zničily nebo obsadily několik jejích pozic v okolí. Na místě natáčel štáb České televize.
Rozbitá okna, vylámané dveře a protržené střechy. Zničené obytné domy v Pokrovsku se už nikdo nesnaží opravit. Město je totiž pod neustálou dělostřeleckou palbou a ke starým ruinám se tak každý den přidávají nové.
Obránci se připravují na městské boje a vylidněné silnice u okraje města proto lemují protitankové zátarasy. Do Pokrovsku, ze kterého válka vyhnala tři čtvrtiny obyvatel, pronikají průzkumné a sabotážní skupiny nepřítele, jehož blízkou přítomnost naznačují také neustávající výbuchy.
Auto projíždí kolem zničeného pokrovského mostu nad železnicí, 17. září
Přesto se najdou tací, kteří město neopouštějí. Mezi nimi například Serhij. „Neodjedeme odsud. Budeme tu do posledního dne,“ říká s tím, že neví, kam jinam by jel. Svůj domov totiž již jednou opouštěl – kvůli bojům v nyní okupovaném Vuhledaru.
Společně s manželkou bydlí v křesťanském komunitním centru. To má jako jedno z mála v Pokrovsku díky generátorům částečně zajištěnou elektřinu. Společenské prostory budovy, která dříve vítala desítky návštěvníků, jsou ponořené do tmy.
Na chodbách štáb ČT potkává Andrije, který tu společně s bratrem zůstává, aby pomohl ostatním. „Je tu hodně starších lidí, hlavně žen. Když nám přivezou humanitární pomoc, tak tu není nikdo jiný, kdo by ji vyložil,“ vysvětluje Andrij. Pokrovské úřady z města minulý týden evakuovaly posledních šestnáct dětí. Velká část energetických společností i místních podniků kvůli bojům nefunguje.
Většina infrastruktury v Pokrovsku je poničená. Bez světla a tepla tu podle úřadů stále zůstává nejméně jedenáct tisíc lidí. Světla několika málo otevřených obchodů v Pokrovsku zhasínají pravidelně ve tři odpoledne, kdy začíná platit zákaz vycházení. Pro obyvatele, kteří město neopustili, jsou majákem naděje i připomínkou vzdáleného života před válkou.