Aktual.: 20.12.2024 05:52
Praha – Sněmovna v úvodním kole podpořila smlouvu mezi Českem a Vatikánem. Rozhodla o tom dnes navzdory nyní opozičním Pirátům, kteří neprosadili odmítnutí smlouvy, pouze její projednávání protáhli na téměř čtyři hodiny z obav o dopady smlouvy. Ministr zahraničí Jan Lipavský (dříve Piráti) poslance ujišťoval o tom, že smlouva je v souladu s ústavním pořádkem.
„Bylo pečlivě dbáno, aby smlouva nepřekračovala meze platného právního řádu České republiky,“ řekl Lipavský. Česko je podle ministra jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Smlouvu před konečným schvalováním projednají sněmovní výbory zahraniční a ústavně-právní.
Proti přijetí smlouvy se kromě Pirátů postavily oběti sexuálního zneužívání v církvi kvůli formulaci o zpovědním tajemství. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství „za podmínek stanovených zákonem“, zdůraznil ministr. Signatáři dopisu na rozdíl od vlády tvrdí, že pastoračním pracovníkem může být kdokoli, koho tak představitelé církve označí.
Stejné argumenty opakovaně používal v téměř dvouhodinovém projevu předseda pirátských poslanců Jakub Michálek, který několikrát mluvil o tutlání trestné činnosti v církvi. Podle poslance se může stát, že se na zpovědní tajemství budou odvolávat všichni církevní zaměstnanci, kteří se označí za pastorační pracovníky. „Smlouva neobsahuje vůbec nic, co by bylo ve prospěch České republiky,“ prohlásil Michálek.
Zástupci ostatních frakcí se vůči přístupu Pirátů vymezovali a relevantnost jejich argumentů zpochybňovali. Podle Tomáše Kohoutka (ANO) je obstrukce Pirátů projevem kulturní války progresivistů proti zastáncům židovsko-křesťanských základů západní civilizace. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila za nedůstojné, aby tři pirátští poslanci blokovali jednání Sněmovny. Její žádost o to, aby se v nočních hodinách dalších projevů zdrželi, vyslyšel nakonec jen bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Termín „pastorační pracovníci“ byl podle ministerstva zahraničí do smlouvy vložen kvůli tomu, že Vatikán pojem duchovní nepoužívá. Právo obdobné zpovědnímu tajemství je už v českých zákonech obsaženo s ohledem na nekatolické církve. Česko nepokládá podle ministerstva zpovědní tajemství za nedotknutelné tak, aby bylo výjimkou z postihu nepřekažení nebo neoznámení trestného činu. Cílem ustanovení není podle vlády rozšíření okruhu osob, které mají právo obdobné zpovědnímu tajemství.
Senátorský klub SEN 21 a Pirátů už dříve uvedl, že chce navrhnout přezkum smlouvy Ústavním soudem. Ústavní přezkum původně navrhoval i senátní zahraniční výbor, později ale toto stanovisko zrušil a projednávání pouze přerušil. Senátní ústavně-právní výbor počátkem prosince doporučil smlouvu schválit, její ustanovení o zpovědním tajemství tomu podle výboru na překážku není. Senát by se mohl novelou zabývat v lednu.
Česko smlouvou zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají mít podle smlouvy stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.
V roce 2003 Parlament česko-vatikánskou smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo. Pokud tentokrát Parlament smlouvu odsouhlasí a poté ji ratifikuje prezident, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které obdobnou smlouvu se Svatým stolcem mají.