Aktual.: 18.12.2024 12:38

Praha – Senát odsoudil genocidu krymských Tatarů za stalinského režimu před 80 lety, stejně jako represe ruského režimu vůči jejich potomkům po okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014. Rozhodl o tom dnes na popud zahraničního výboru a na základě květnové výzvy ukrajinského parlamentu.

„Odsuzujeme obnovenou represi krymských Tatarů po okupaci Krymu Ruskou federací v roce 2014, při níž ruské státní orgány systematicky zadržují, vystavují mučení nebo únosům krymské Tatary, jimž se zakazuje učit nebo používat mateřský jazyk,“ uvedl předseda výboru Pavel Fischer (za TOP 09).

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podle senátora postupuje vůči krymským Tatarům stejně jako sovětský vůdce Josif Stalin, který v roce 1944 nařídil masovou deportaci krymských Tatarů. Senát to označil za akt genocidy.

Senátorům za jejich rozhodnutí poděkoval krymský Tatar, bojovník za svobodu a lidská práva a odpůrce invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 Mustafa Džemilev. Podle něj je důležitou morální podporou pro Ukrajinu i původní obyvatele Krymu. „Obyvatelé Krymu jsou opět nuceni opustit svou vlast, za deset let byl na Krym přesídlen minimálně jeden milion Rusů,“ uvedl Džemilev, který letos dostal od prezidenta Petra Pavla medaili Za zásluhy.

Džemilev rovněž okomentoval plány na ukončení rusko-ukrajinského konfliktu. Možnost ponechat okupovaná ukrajinská území Rusku podle Džemileva nelze označit za mírový plán. Případné příměří pak umožní agresorovi připravit se na ještě krvavější válku, řekl senátorům. Džemilev věří, že Česko bude spolu s dalšími demokratickými státy usilovat o ukončení konfliktu nadále v souladu se zásadami mezinárodního práva. Senátoři jeho vystoupení odměnili potleskem.

Senát podpořil v usnesení aktivity Krymské platformy, jejímž cílem je na mezinárodní úrovni čelit dopadům ruské okupace Krymu a hledání cest k návratu poloostrova pod kontrolu Ukrajiny. Břetislav Rychlík (za TOP 09) doporučil mimo jiné iniciovat na vysokých školách výuku jazyka krymských Tatarů.

Stalin v roce 1944 obvinil krymské Tatary ze spolupráce s německým nacistickým režimem a nařídil jejich vysídlení především do Uzbekistánu. Deportace ve vlacích pro dobytek se týkala zhruba 230.000 osob, zemřelo při ní hladem nebo na nemoci přes 100 000 lidí. Počet obyvatel Krymu se tím snížil o dvě třetiny. Ve druhé polovině 20. století tehdejší sovětské úřady krymské Tatary rehabilitovaly. Po anexi Krymu před deseti lety ruský režim uzavřel krymskotatarský parlament a zrušil vysílání v krymskotatarském jazyce.

mhm ptd

Podíl.