Rusům se mělo při útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu zřítit na vlastní území hned několik nefunkčních řízených střel. K incidentům mělo dojít 28. listopadu krátce po odpálení zbraní. Ukrajinský válečný bloger s přezdívkou Plukovník GSH na sociální síti Telegram tvrdí, že se to stává neustále.

Záběry ukazují ruské rakety kalibr nad Oděsou | Video: Reuters

Důkazem mají být i trasy letů ruských strategických bombardérů, které se chystají k vypouštění řízených střel. „Zdají se být nelogické. Proč například stroje z letiště Engels (ležící v Saratovské oblasti), které je 560 kilometrů od ukrajinských hranic a tisíc kilometrů od Kyjeva, letí téměř 1300 kilometrů na jih nad Kaspické moře, odkud je to do ukrajinské metropole 2000 kilometrů?,“ ptá se Kyiv Post.

Kráter po dopadu a trosky ruské řízené střely Kh-101, která se 28. listopadu zřítila u ruské osady Iki-Burul v Kalmycké republice během masivního vzdušného útok

Kráter po dopadu a trosky ruské řízené střely Kh-101, která se 28. listopadu zřítila u ruské osady Iki-Burul v Kalmycké republice během masivního vzdušného útok | Foto: Aktuálně.cz/defence-blog

Podle ukrajinského deníku je odpověď jednoduchá. Střely, které Rusové odpalují, ať už starší nebo relativně nové, jsou technicky nespolehlivé. Letectvo tak míří nad velké vodní plochy, jako je Cimljanská přehradní nádrž nebo Kaspické moře, aby se zmírnilo riziko, že po selhání trefí ruské území.

Nařízení platí již od roku 2015, tedy dlouho předtím, než došlo k plnohodnotné invazi na Ukrajinu. Dvacátého listopadu toho roku vypustili Rusové, pravděpodobně ze strategického bombardéru Tupolev Tu-160 nebo Tu-95, na Sýrii střelu s plochou dráhou letu Ch-101. Právě ji uvedli do provozu a mnozí to považovali za prosté otestování nové zbraně.

Test ale selhal. Střela se v průběhu letu zřítila u íránského města Šuš. Její 400 kilogramů vážící vysoce výbušná hlavice při dopadun explodovala. Ve stejné době americké zpravodajské služby oznámily, že několik z moře odpalovaných střel s plochou dráhou letu Kalibr směřujících na cíle v Sýrii se zřítilo také v Íránu. Poškodily budovy a měly zabít civilisty.

Podle Kyiv Post se předpokládá, že tyto případy vedly k zavedení směrnice o „vypouštění nad vodou“. Tato opatření se však nyní ukázala jako nedostatečná. Během útoku na Ukrajinu z 28. listopadu, na kterou mířilo téměř 200 řízených střel a dronů, Ch-101 selhala a explodovala v blízkosti Iki-Burul v ruské Kalmycké republice asi 650 kilometrů severozápadně od pravděpodobného místa vypuštění střely nad Kaspickým mořem.

Ohlasy na ruských sociálních sítích naznačovaly, že to nebyla jediná střela, která se při útoku zřítila, tvrdí ukrajinský server. Zatímco se ruské úřady často snaží tyto incidenty utajit, z tohoto měli místní obyvatelé zveřejnit snímky trosek střely a velkého kráteru, který zbraň po dopadu a explozi způsobila.

Noc prosvítily čtyři záblesky. Expert popsal, jak funguje Putinova „děsivá“ střela Orešnik

Expert popsal, jak přesně fungoval nový typ rakety Orešnik při útoku na ukrajinské Dnipro. | Video: Reuters

Podíl.