Aktual.: 29.11.2024 10:13

Adelaide (Austrálie)/Praha – Český prezident Petr Pavel s premiérem Jižní Austrálie Peterem Malinauskasem v Adelaide hovořili o spolupráci v technologicky vyspělých odvětvích, bezpečnosti či o současných globálních záležitostech. Pavel to řekl novinářům v jihoaustralské metropoli; nahrávku ČTK poskytla prezidentská kancelář.

Návštěva Adelaide začala ve čtvrtek jednáním podnikatelských delegací. „Setkání rozšířilo množství australských firem, které se potkaly s našimi zástupci, asi na 160,“ podotkl Pavel. Večer hovořil s jihoaustralským předsedou vlády o spolupráci v technologicky vyspělých odvětvích, vědě a výzkumu či v bezpečnosti.

„Dotkli jsme se všech současných globálních záležitostí, jako je dopad amerických voleb na NATO, Evropu, vztah USA k místnímu regionu,“ uvedl Pavel. Debatovali také o spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Austrálií, o bezpečnostní situaci v prostoru od jižní Asie po Tchaj-wan i o prohloubení vzájemných vztahů. „Jižní Austrálie je zemí, která má velký potenciál nejenom výzkumný, ale také výrobní,“ poznamenal prezident.

Dnes Pavel navštívil univerzitu v Adelaide, prohlédl si výzkumného pracoviště Australského institutu pro strojové učení, navštívil také inovační čtvrť Lot Fourteen. „Pro mě to bylo ilustrativní v tom, jak je důležité v těchto oblastech provázat vládu, akademickou obec a byznys. Sdružení prostředků a expertů přináší velký efekt,“ míní hlava státu.

„Tady se podařilo poměrně rozdrobenou inovační scénu sloučit do velice dobře koordinovaného celku, kde se jim daří jasně definovat priority, směry, jakými půjdou, způsoby. A hledat zdroje včetně spolupráce s velkými bankami, které investují do některých podstatných projektů,“ přiblížil Pavel.

Český prezident poobědval s guvernérkou Jižní Austrálie Frances Adamsonovou. „Opět jsme se dostali k tomu, jak mimořádně podobná jsou si hodnocení jak vnitřních problémů, tak vnějších,“ uvedl. Znovu zdůraznil důležitost spolupráce světových demokracií, aby byly schopné odolávat tlaku autokratických režimů, jako je Čína, Rusko, Severní Korea či Írán.

Prezident se v Adelaide také setkal s českou krajanskou komunitou. „Přispíváte k bohatosti a rozmanitosti této země, ale kromě toho jste také strážci hodnot, kultury, tradic své původní země,“ řekl krajanům a zopakoval, že Česko se snaží prostřednictvím programů ministerstva zahraničí krajanské kluby podporovat. Připomněl, že Češi žijící v cizině budou moci volit národní i evropské poslance nebo hlavu státu korespondenčně. Změnu od příštího roku přinese novela, kterou Pavel podepsal v létě.

Podíl.