Nejvíce loajální špehové ruského prezidenta Vladimira Putina žijí v anonymitě. Aby se vyhnuli mezinárodním sankcím, tají svou podobu i datum narození. Investigativní novinářka ukrajinského deníku The Kyiv Independent Alisa Jurčenková v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsala, kdo zůstává jednou z nejzáhadnějších postav ruské špionážní elity.

Zástupce ředitele ruské tajné služby FSB Sergej Koroljov patří mezi hlavní vykonavatele špinavé práce pro vládce Vladimira Putina. Detaily o svém životě a identitě skryl natolik důkladně, že i základní informace, jako je jeho datum narození a vzhled, jsou buď zkreslené nebo zcela vymyšlené.

I na poměry výzvědných služeb extrémně tajnůstkářská strategie mu podle novinářky Jurčenkové pomáhá vyhnout se mezinárodním sankcím. Šéf špionáže FSB, která hraje klíčovou roli ve válce Ruska proti Ukrajině, je na mnoha mezinárodních sankčních seznamech identifikovaný chybně, což ho může činit nedohledatelným pro úřady.

Tajná služba FSB, nástupnická organizace obávané sovětské KGB, je klíčovým nástrojem Vladimira Putina pro udržení moci. Slouží k dohledu, zastrašování a potlačování oponentů, na svědomí měla například otravu Alexeje Navalného. Kromě politické kontroly hraje významnou roli v ekonomice a ovlivňuje bezpečnostní politiku. Její ředitelé – jako současný Alexandr Bortnikov nebo jeho zástupce Koroljov – patří k nejbližším Putinovým spojencům.

Právě Koroljov navzdory své významné roli zůstává jednou z nejzáhadnějších osobností ve vedení ruských tajných služeb. „Doposud vystupoval jako úplně jiný Rus. Podobně jako nějaká postava ze špionážního románu,“ popisuje pro Aktuálně.cz novinářka, která se svým týmem ukrajinských investigativních reportérů zaplnila mezery v jeho příběhu a připravila ho o značnou část jeho dlouho udržované anonymity.

Koroljov byl do své současné funkce jmenován Putinem v roce 2021. Držitel nejvyšší hodnosti armádního generála v ruských bezpečnostních službách působí od roku 1979. Nikdy neposkytl žádný rozhovor médiím a nemá žádné známé účty na sociálních sítích. „Zdá se, že jen velmi málo lidí ví, jak druhý nejvýše postavený člověk v FSB skutečně vypadá. Když ho média zmíní, doprovodná fotografie zobrazuje jinou osobu,“ doplňuje Jurčenková. 

Jediný snímek používaný online jako fotografie Koroljova zobrazuje mladě vypadajícího muže s krátkými vlasy, oblečeného v černé saku a kravatě, což odpovídá stereotypní představě důstojníka tajné služby. Novinářům se muže na falešné fotografii podařilo vystopovat. Ve skutečnosti jde o Artěma Kupliennikova z Jekatěrinburgu, který podle všeho nemá s Koroljovem vůbec nic společného. 

„Kupliennikova jsme kontaktovali pod záminkou, že jsme komunikačním ředitelem Rosatomu. Přiznal, že na fotografii ‚Koroljova‘ je skutečně on. Když byl snímek pořízen, pracoval v bezpečnostní službě Jelcinova centra, kulturního komplexu v Jekatěrinburgu. Centrum pořádá mnoho veřejných akcí a Kupliennikov se domnívá, že byl vyfotografován během jedné z nich. Tvrdí, že kontaktoval některá média s žádostí, aby fotografii stáhla, protože na ní je on – přesto se dál šířila jako snímek Koroljova,“ popisuje ukrajinská novinářka. 

Skutečný Sergej Koroljov se objevuje na několika fotografiích zveřejněných na webových stránkách ruského Protiteroristického výboru, shromáždění vedeného ředitelem FSB Alexandrem Bortnikovem. Většina snímků nemá žádné popisky a spisy z jednání výboru muže nikdy nezmiňují. Dvě fotografie však novinářům poskytly vodítko: v záběru je jmenovka odkazující na skutečného Koroljova.

Stejně jako svou podobu skrýval i pravé datum narození, jak potvrzují informace ze sankčních seznamů. Podle EU a Švýcarska se narodil v listopadu 1952, zatímco jiné země, včetně USA, Velké Británie a Ukrajiny, uvádějí 25. červenec 1962. Reportérka potvrzuje, že druhý údaj je správný. 

Sankce proti Koroljovovi zahrnují například omezení přístupu k majetku, investicím a cestování. Různé podoby zápisu jeho jména a nejednotná data narození mu ale umožňují vyhýbat se jim, upozorňuje pro deník The Kyiv Independent ukrajinský prezidentský komisař pro sankční politiku Vladyslav Vlasjuk.

„To vytváří prostor pro manévrování. Sankce sice zůstávají, ale některé banky například nemusí tohoto člověka rozpoznat jako sankcionovaného, zvláště pokud chybí další identifikační údaje,“ uvedl. Generál FSB stejným způsobem také skrývá opravdová jména členů své rodiny, kteří se podle reportérky schovávají na Západě – bez postihu studují na prestižních univerzitách v Anglii a Švýcarsku.

Koroljov také hraje zásadní roli v Putinově válečném tažení. Ukrajinská bezpečnostní služba ho dokonce spojuje s plánováním atentátu na prezidenta Volodymyra Zelenského, v rámci něhož měla FSB usilovat o získání členů prezidentské ochranky, aby vraždu vykonali. Jeho vliv je podle reportérů patrný i v jeho dřívější roli šéfa devátého oddělení Páté služby FSB, které operuje na území postsovětských zemí. Dva ze tří ruských zpravodajců zapojených do náboru špionů na Ukrajině byli dříve jeho podřízení.

„Jako vysoce postavený důstojník FSB udržuje vazby na prominentní představitele ruského kriminálního podsvětí, kteří jsou obviňováni z únosů a nájemných vražd,“ dodává Jurčenková s tím, že lidé jako Koroljov jsou připraveni páchat ty nejbrutálnější věci ve prospěch kremelského režimu. Britský historik Mark Galleoti dříve dodal, že jeho vazby na organizovaný zločin pravděpodobně sehrály rozhodující roli v jeho povýšení.

Video: Rusové se vůbec netají, že chtějí Sovětský svaz 2.0, říká historik Rychlík (21. 11. 2024)

Spotlight moment: Vůbec se netají tím, že chtějí Sovětský svaz 2.0, říká o Rusech historik Rychlík | Video: Tým Spotlight

Podíl.