Aktual.: 24.11.2024 20:11

Abú Zabí/Tel Aviv – Ve Spojených arabských emirátech (SAE) našli tělo izraelsko-moldavského rabína, který se od čtvrtka pohřešoval. Informovaly o tom dnes tiskové agentury; nalezení těla oznámil nejprve Izrael s odvoláním na úřady této arabské země. Ministerstvo vnitra SAE pak během dne oznámilo, že tamní úřady zadržely tři osoby podezřelé z rabínovy vraždy. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v prohlášení hovoří o vraždě a antisemitském incidentu.

Od čtvrtka pohřešovaný občan Izraele a Moldavska Cvi Kogan v SAE působil jako zástupce významné ortodoxní skupiny Chabad. Jak dříve informovala BBC, případ vyšetřovala izraelská zpravodajská služba Mossad s podezřením na „teroristický incident“, zatímco místní úřady v týdnu potvrdily pátrací operaci. Podle AP měly úřady od začátku podezření, že Kogan mohl být unesen.

„Emirátské úřady zadržely v rekordním čase tři pachatele vraždy Cviho Kogana, moldavského státního příslušníka dle jeho dokladů totožnosti v době jeho vstupu do Spojených arabských emirátů, kde pobýval,“ uvedlo podle státní tiskové agentury ministerstvo vnitra s odkazem na zadržené podezřelé osoby, aniž upřesnilo jejich totožnost. Dodalo, že využije „všech svých zákonných pravomocí, aby rozhodně a nesmlouvavě reagovalo na jakékoli akce ohrožující společenskou stabilitu či takové pokusy“.

Představitel izraelského ministerstva zahraničí agentuře Reuters potvrdil, že rabínovo tělo se našlo dnes. Identitu podezřelých podle něj Izrael nezná.

Dvacetiosmiletý Kogan mimo jiné v Dubaji vedl obchod s košer potravinami Rimon Market. Koganova manželka je neteří rabína Gavriela Holtzberga, který byl zabit při teroristických útocích v Bombaji v roce 2008.

„Stát Izrael bude všemi prostředky usilovat, aby se domohl spravedlnosti vůči zločincům odpovědným za jeho smrt,“ stojí v dnešním prohlášení úřadu izraelského premiéra.

„Tento odporný antisemitský útok je připomínkou nelidskosti nepřátel židovského národa,“ napsal dnes na síti X izraelský prezident Jicchak Herzog.

Izraelské úřady podle BBC varovaly občany, aby do SAE cestovali pouze z „nezbytných důvodů“, protože v kvůli „teroristické činnosti“, která představuje „reálné riziko pro Izraelce“, kteří sem cestují nebo zde pobývají.

SAE navázaly formální vztahy s Izraelem na základě takzvaných abrahámovských dohod, které zprostředkovaly USA v roce 2020. Země vztahy udržovaly i během války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Zahraniční židé žili v SAE i v desetiletích před před podpisem dohod, svoji víru však praktikovali v soukromí. V únoru 2023 byla v Abú Zabí otevřena první oficiální synagoga. Ta zůstává otevřena dodnes, nicméně činnost několika neoficiálních synagog v Dubaji byla z bezpečnostních důvodů pozastaveno po teroristických útocích hnutí Hamás na jih Izrael loni 7. října.

O počtech židů v SAE neexistují žádné úřední statistiky, ale židovská uskupení odhadují, že komunita má několik tisíc členů.

Podíl.