Události: Jak si poradit s nadměrnou turistikou (zdroj: ČT24)
Turistické destinace zkoumají možnosti, jak bránit přetížení nadměrnými počty návštěvníků. Místa vyhledávaná kvůli památkám, přírodě nebo uvolněné atmosféře zvažují nová opatření. Pompeje zkouší vstupenky na jméno, Madeira zpoplatní turistické stezky. A chorvatský parlament projednává možnosti omezení krátkodobých pronájmů.
Masová turistika v chorvatských městech Splitu či Dubrovníku zvýšila ceny nájmů a nemovitostí. A to tolik, že pro Chorvaty začínají být nedostupné. Parlamentem proto prochází návrh zákona, který má mnohonásobně zvýšit zdanění krátkodobých pronájmů, které by navíc muselo povolit osmdesát procent obyvatel daného domu.
Mezi majiteli to budí obavy. „Ať rozhodne někdo třetí, a ne abychom my klepali na dveře sousedů, to by bylo trapné pro obě strany. Hodně apartmánů kvůli tomu zavře,“ říká majitelka apartmánu v Záhřebu Nataša Luketičová. Čeká se řada pozměňovacích návrhů. Není tak zřejmé, zda a jak ovlivní letní sezonu.
To na Madeiře už jasno je: úřady od ledna zpoplatní třicet turistických tras, které ostrov protkávají. Dosud se vstupné týkalo jen sedmi nejfrekventovanějších. Opatření má přispět k údržbě stezek a zregulovat počet turistů.
Vstupenka na jméno
Počty návštěvníků omezují také italské Pompeje. Právě zkouší systém vstupenek na jméno. Maximální limit je 20 tisíc návštěvníků denně. „Další místa v této oblasti mají mnohem méně návštěvníků, než si zaslouží. Chceme lidi povzbudit k tomu, aby přijeli navštívit celou tuto oblast,“ vysvětlil ředitel archeologického parku Pompeje Gabriel Zuchtreigel.
Dilema jak z turismu těžit, a přitom přežít, řešili letos intenzivně obyvatelé Barcelony, Baleár, Tenerife nebo Říma. Kromě přelidnění a vysokých cen se bouřili také vůči nedostatku respektu, který od návštěvníků někdy cítí. A vůči nepochopení, že jejich domov není jen dovolenkovým hřištěm nebo letní atrakcí.