Události: Přípravy horských středisek na sezonu (zdroj: ČT24)
Přírodního sněhu na českých horách nebývá dost, areály se proto spoléhají na zasněžování. Na to je však zapotřebí hodně vody, se kterou by se od příštího roku mělo na horách lépe hospodařit. Ministerstvo životního prostředí chce upravit podmínky, které určují, kolik vody a jakým způsobem je možné čerpat, aby to neohrozilo ekosystém.
O úspěchu zimní sezony rozhoduje sníh, kvůli jehož nedostatku skiareály krachují – toho přírodního napadne v Česku většinou málo. Podle majitele Skiareálu Klínovec Petra Zemana je výroba technického sněhu nedílnou součástí provozu areálů.
Přírodní sníh tvoří pouze třicet procent vrstvy na sjezdovkách, a to i když je zima tuhá. Většinu sněhu areály vyrobí z vody. „My sjezdovky, dokud nejsou vysněžené technickým sněhem a není připravená základová vrstva, ani neotvíráme,“ popsal provozovatel Skiareálu Plešivec Petr Voráček.
Reakce na změnu klimatu a častější oblevy
Kolem Plešivce vodu rozvádí dvanáct kilometrů potrubí, ve třech nádržích má areál přibližně šest tisíc kubíků vody. Dvě čerpadla dokážou na dvanáct kilometrů sjezdovek vytlačit každou vteřinu 120 litrů vody.
Sousední Klínovec potřebuje vyrobit sněhu ještě více, sjezdovky tam mají plochu 750 tisíc metrů čtverečních. „Celý kopec může spotřebovávat 175 litrů za sekundu, ale to je krajní mez, protože jsme limitovaní vodoprávním povolením,“ sdělil ředitel Skiareálu Klínovec Jaromír Hradil.
Jen loni Česká inspekce životního prostředí provedla dvě stě kontrol, pokuty uložila ve víc než třiceti případech. Ministerstvo životního prostředí chce nyní upravit podmínky, které určují, kolik vody a jakým způsobem je možné čerpat, aby to neohrozilo ekosystém.
„Je to reakce na změnu klimatu, respektive na to, že dnes do sezony přichází častěji oblevy,“ řekl vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Michal Servus. Pokud bude vody dost, areály budou mít možnost plnit nádrže rychleji, a tím pádem i efektivněji zasněžovat.
Na sněhu jsou závislí také hoteliéři
Sníh je důležitý také pro hoteliéry, kteří se již na zimní sezonu připravují. Zájem o ubytování na horách na konci roku je velký – na svátky je téměř obsazeno. „Jakmile je na horách sníh, tak telefon nepřestane zvonit,“ popsal ředitel Aparthotelu Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou Martin Venglář.
Klienti jezdí do Krkonoš zatím hlavně o víkendech. Na Vánoce ale mají shodně skoro plno, podobné je to i v Beskydech. Oblíbené jsou zatím prodloužené víkendy, rezervace přibývají až na konci roku. „Tady u Vánoc nám ještě pár pokojů zbývá, ale jinak je Silvestr v podstatě kromě dvou pokojů obsazený,“ sdělil provozovatel Sport Atr Centra Petr Mikunda.
Připravené pokoje mají i v Jeseníkách, hosté tam ale zatím chybí. Podle recepční Areálu Kouty Petry Bednářové jsou však lůžka od 25. prosince až do konce února plná.
Podnikatelé v horských střediscích jsou ale závislí hlavně na počasí. Například minulou sezonu řada areálů kvůli nedostatku sněhu předčasně ukončila. „Pokud tato zima bude jednou z těch špatných, jako byla třeba ta loňská, tak se můžeme na konci zimy dočkat toho, že menší střediska budou zvažovat svůj další provoz,“ usuzuje ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Zákazníky chtějí nalákat také na ceny, i proto většina areálů letos skipasy nezdraží.