Aktual.: 19.11.2024 22:54
Praha – Sněmovna se dnes večer nedostala ke druhému čtení vládní předlohy, která především zvyšuje poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Ještě před projednáváním bodu avizovali zástupci opozičních klubů ANO a SPD, že si vezmou přestávky na poradu svého klubu. Sněmovna proto své jednání ve 22:22 pro dnešek ukončila. Předseda klubu koaliční TOP 09 Jan Jakob obvinil opozici z obstrukcí.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že na projednávání tohoto zákona nemá její klub zájem. Oznámila proto, že žádá o přestávku. Se stejným návrhem vystoupil i předseda klubu SPD Radim Fiala.
Předseda Jakob obvinil tuto část opozice, že nechce věcně diskutovat o zákonu a že jde o obstrukce. Podle něj chce SPD a ANO média veřejné služby vyhladovět.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu má zvýšit od ledna příštího roku poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Sněmovní opozice klade této novince značný odpor. První čtení novely trvalo ve Sněmovně 18 hodin. ČT i Český rozhlas již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a propouštění.
Novela poplatky kromě jejich jednorázového navýšení také valorizuje jednou za tři roky podle míry inflace. Předloha rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač.
Více než 60 českých institucí dnes vyzvalo předsedy vládních stran k zajištění nezávislosti a finanční stability médií veřejné služby. Zástupci České filharmonie, Paměti národa, Národních divadel v Praze i v Brně nebo Člověka v tísni apelují na co nejrychlejší přijetí novely. Organizátoři petice mimo jiné zdůrazňují, že Český rozhlas a Česká televize se podle průzkumů těší nejvyšší důvěře ze sledovaných médií v Česku. Také podle nich představují klíčový zdroj informací v krizových situacích, jako byly nedávné povodně nebo pandemie koronaviru. Rozhlasové a televizní poplatky, o jejichž navýšení se jedná, podle nich zajišťují udržení nezávislosti na politické moci.