Aktual.: 19.11.2024 19:02

Berlín – Německá opoziční Svobodná demokratická strana (FDP) předloží na příští schůzi parlamentu návrh, aby Německo dodalo Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus. Agentuře DPA to dnes řekl šéf parlamentní frakce FDP Christian Dürr. Pro dodání střel Kyjevu je ve Spolkovém sněmu většina poslanců. Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz je ale dlouhodobě proti a je to on, kdo má v tomto případě poslední slovo.

Střely Taurus by chtěli Ukrajině dodat opoziční konzervativní unie CDU/CSU, FDP a také vládní strana Zelených. Dohromady mají ve Spolkovém sněmu 403 z celkových 733 poslanců, a tedy pohodlnou většinu. Rozhodující slovo má ale v této věci německá vláda a v ní při sporech rozhoduje kancléř. Scholz přitom dodání střel Kyjevu dlouhodobě odmítá. Tvrdí, že by to zvýšilo riziko zavlečení Německa do války, protože by to znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů. Rakety Taurus mají dosah až 500 kilometrů, což by ukrajinským silám umožnilo likvidovat i vzdálené ruské cíle. Zaútočit by mohly i na Moskvu.

Podle německých médií je ale nyní Scholz pod tlakem poté, co americký prezident Joe Biden, který v lednu opustí Bílý dům, povolil Ukrajině použít Spojenými státy dodané rakety dlouhého doletu ATACMS proti cílům na ruském území. Povolení souvisí podle agentury Reuters a dalších zdrojů s rozmístěním severokorejských vojáků v ruské Kurské oblasti. Ruské síly se snaží oblast obsazenou ukrajinskými jednotkami v srpnu znovu dostat pod kontrolu. Washington povolení zatím oficiálně nepotvrdil. Rakety ATACMS mají dosah až 300 kilometrů, tedy o 200 kilometrů méně než německé taurusy.

Scholz vždy trval na tom, že se musí k dodávkám zbraní na Ukrajinu, která se už 1000 dní brání ruské agresi, přistupovat opatrně a v koordinaci se spojenci, především se Spojenými státy. Podle kancléřových kritiků po povolení z USA tento argument odpadl.

„Vždy jsme říkali, že je důležité podporovat Ukrajinu jednotně a v úzké koordinaci s našimi spojenci. Bidenova administrativa v USA učinila rozhodnutí. Německo musí teď následovat a dodat Ukrajině taurusy,“ uvedl svobodný demokrat Dürr. Už dříve předseda FDP Christian Lindner, kterého na začátku listopadu Scholz zbavil funkce ministra financí, prohlásil, že po rozhodnutí USA je Scholz „v izolaci“ a nic nebrání tomu taurusy Kyjevu dodat.

Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Německo, aby podpořilo ukrajinský arzenál dalekonosných zbraní. Schválení rezoluce ve Spolkovém sněmu, ačkoli nemá přímý vliv na dodání taurusů, by mohlo podle pozorovatelů vyvinout na Scholze dodatečný tlak. Není ovšem jasné, jestli se nakonec při hlasování k opozici přidají i vládní zelení, ačkoli dodávky jednoznačně podporují.

Podíl.