Aktual.: 18.11.2024 13:12

Žďár nad Sázavou – Na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou vznikne do konce příštího roku kulturně kreativní centrum. Umožní setkávání umělců, studentů, badatelů, lidí z firem i veřejnosti nejen z Vysočiny, ale třeba i ze zahraničí. Novinářům to dnes řekla Marie Kinsky. Pro centrum teď stavbaři začínají upravovat budovu konventu někdejšího cisterciáckého kláštera. Budou v ní sály pro různá představení, koncerty a výstavy, stejně jako pracovní zázemí pro tvůrce.

„Realizace centra by měla proběhnout tak, aby na konci roku 2025 mohlo začít sloužit veřejnosti a uskutečnily se zde první aktivity,“ uvedla Marie Kinsky. Na projekt přibližně za 200 milionů korun poskytne 155 milionů Národní plán obnovy a 27 miliony korun výstavbu podpoří Kraj Vysočina.

Kulturně kreativní centra by postupně měla vznikat, jedno či dvě, v každém regionu ČR. „Někde se to daří pomaleji, někde rychleji, ale vy jste už za tou fází, která je vlastně nejtěžší, ta přípravná fáze, soutěžení,“ řekl náměstek ministra kultury Ondřej Chrást.

Od roku 2013 se na zámku Kinských koná festival moderního tance Korespondance, v roce 2015 bylo otevřeno interaktivní Muzeum nové generace. Majitelé zámku dlouho přemýšleli nad tím, čím ještě kulturní nabídku ve městě a v kraji doplnit. K uskutečnění nového záměru pomohla možnost dotace z evropských fondů.

„Naším cílem je vytvořit prostor, který bude sloužit jako inspirativní místo pro lidi z regionu, celé ČR, ale také ze zahraničí,“ řekla Kinsky. Uvedla, že memorandum o spolupráci už je uzavřené s 22 subjekty, jsou mezi nimi kulturní instituce, školy i inovativní firmy. Podotkla, že zámek také pravidelně spolupracuje s partnery ze čtyř desítek zemí. Aktivity neunikly ani mezinárodní Asociaci kulturně kreativních center, která by v Česku chtěla pracovat se žďárským zámkem, doplnil projektový manažer zámku Ladislav Bárta.

Žďárský zámek zahrnuje komplex budov bývalého cisterciáckého kláštera, který byl založený v polovině 13. století. Po zrušení kláštera koncem 18. století se stal areál šlechtickým majetkem. Budova konventu je uprostřed cesty spojující tamní významná díla architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, od poutního kostela na Zelené hoře nad zámkem po barokní hospodářský dvůr.

Rekonstrukci konventu zámek konzultuje s památkáři. V suterénu bude technické zázemí. Do prvního nadzemního podlaží, kam se bude vstupovat po nové rampě, bude sál asi pro 250 lidí. Ve druhém podlaží, kde bývala expozice ze sbírek Národní galerie, bude část výstavní, v části bude pracovní prostor pro tvorbu. V podkroví bude největší sál, který pojme až 450 lidí. Díky vysokému stropu se v něm budou moci odehrávat například i představení nového cirkusu. Budovou bude prostupovat velké spirálovité schodiště. Celý objekt bude díky výtahu bezbariérový.

 

Podíl.