Aktual.: 17.11.2024 13:37

Praha – Netradičně na Vyšehradě si dnes lidé připomněli protesty z listopadu 1939 a 1989. Akademici a studenti zde ve svých projevech ocenili odvahu a oběti studentů ve vypjatých situacích před 35, respektive 85 lety. Upozornili ale také na velké problémy současné společnosti. V minulých letech se připomínková akce konala vždy na Albertově, kde se 17. listopadu 1989 sešli studenti, jejichž průvod mířící do centra města na Národní třídě násilně potlačila komunistická policie.

„Možná nežijeme v optimální době. Naše země i společnost čelí mnoha krizím, a ty krize mají často tendenci nás rozdělovat. Často čelíme zlu, které nedokážeme sami zastavit,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Lidé se podle ní ale nesmějí bát zodpovědnosti a podléhat žádným formám nenávisti, útlaku či násilí. Předseda Rady vysokých škol Tomáš Kašparovský dodal, že události připomínají význam svobodných univerzit, které je potřeba podpořit. Je podle něj nutné navýšit kapacity vysokých škol, protože kritické myšlení je nejlepší zbraní proti dezinformacím.

„Neexistence startovacích bytů, nízký rodičovský příspěvek, decentralizované a podfinancované vysoké školství, nepříliš zdařený pokus o manželství pro všechny, malá podpora podnikání, velké regulace, žádná strategie adaptace na klimatickou změnu,“ vypočetl současné problémy předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Ferník. Starší společnost v Česku podle něj pohrdá mladými lidmi a označuje je za sněhové vločky, protože upozorňují na nedostatky a požadují jejich řešení. „Tato země zřejmě nechce být pro mladé,“ uvedl Ferník.

Lidé si dnes na Vyšehradě vyslechli také českou a evropskou hymnu v podání studentů. S projevem vystoupil i velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet. Netradiční prostor pro oslavu zvolilo pořádající Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy proto, že na Albertově se buduje výzkumné centrum pro tři fakulty univerzity.

Průvod z Albertova v roce 1989, který se stal impulzem ke svržení komunistického režimu v tehdejším Československu, byl připomínkou Mezinárodního dne studentstva. Ten upozorňoval na události z roku 1939, kdy po protiokupačních protestech v noci na 17. listopadu gestapo zatklo přes tisíc studentů a pedagogů. Devět studentů, kteří podle Němců stáli v čele studentských organizací, bylo 17. listopadu popraveno.

Podíl.