„Je jasné, že člověk, který řeší hypotéku a je sám na dvě děti, nebude řešit, odkud nakupuje oblečení,“ říká greenfluencerka Rozárie Haškovcová k nákupu fast fashion. Upozorňuje na to, že podle nedávného mezinárodního průzkumu se sice průměrný člověk nakupující ve fast fashion obchodech zajímá o životní prostředí, zároveň ale utratí za měsíc za oblečení asi dva tisíce.




23:41

Spotlight Generace s Rozárií Haškovcovou | Video: Michaela Lišková

„Člověk, který má hypotéku a dvě děti a je na to sám a má problémy, asi nebude utrácet dva tisíce za měsíc za oblečení. Nevinila bych z toho ale ty jednotlivce, problém je spíš v nadkonzumerismu, kolik si toho nakupujeme. A pak to samozřejmě leží v rukou těch firem, které by to měly dělat lépe,“ popisuje greenfluencerka.

Podle ní je také důležité debatovat o tom, proč nefungují celosvětové regulace, které mají tlačit na firmy, aby měnily přístup ve výrobě oblečení. „A celkově by se to mělo dostávat do veřejného prostoru a měli bychom říkat: Nám to vadí. My nechceme, aby byly při výrobě oblečení používány toxické látky,“ vysvětluje Haškovcová.

Velkým problémem fast fashion (velmi levná, lehce dostupná móda – pozn. red.) je, že tvoří neustálé trendy. „Každý týden vzniká nějaký mikrotrend říkající: ‚tohle si kupte a nenoste už to, co jste nosili minulý týden‘. Vzpomeňme si třeba na film Barbie, kdy si všichni na premiéru kupovali svítivě růžové oblečení, právě nejčastěji z Číny za pár korun, ale pro většinu lidí není svítivě růžové oblečení něco, co budou pravidelně nosit. Pak jim to pár let bude ležet v šatníku a nakonec to vyhodí,“ upozorňuje. 

Uvědomují si lidé z generace Z více problematiku fast fashion než předchozí generace? Jaké problémy se pojí s nákupem nejen oblečení v ultra fast fashion e-shopech, jako je Shein nebo Temu? Proč fast fashion značky v Evropské unii okolo 10 % nového, neprodaného oblečení spálí? Dozvíte se v rozhovoru v úvodu článku.

Podíl.