Den po amerických prezidentských volbách, ve kterých zvítězil kontroverzní republikán Donald Trump, znamenal pro sociální síť X, dříve Twitter, Trumpova velkého spojence Elona Muska největší odchod uživatelů od roku 2022, kdy Musk Twitter převzal. K „exodu“ se přidaly i některé významné osobnosti či značky, jako je autor horrorových bestsellerů Stephen King, britský deník The Guardian nebo rakouské aerolinky Austrian Airlines. Jako důvod pro odchod uživatelé nejčastěji uvádějí nárůst falešných účtů a toxické prostředí, které za Muska na síti vznikly.

Musk přitom za hlavní důvody, proč se rozhodl Twitter koupit, uváděl právě vysoké počty falešných uživatelů, takzvaných botů, kterých je třeba se zbavit, či snahu učinit ze sítě „vřelé a přívětivé prostředí pro všechny“ s cílem vytvořit „digitální náměstí civilizace“ a „pomoci lidstvu“.

Zdá se, že část veřejnosti však tento záměr chce radši realizovat jinde. Jen za 6. listopad, den po amerických volbách, bylo na síti X podle serveru NBC News deaktivováno 115 414 účtů, což je nejvíce ode dne, kdy Musk někdejší Twitter převzal.

Musk se aktivně angažoval v kampani nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a dokonce zřejmě zasedne v jeho kabinetu jako jedna ze dvou hlav nového „ministerstva efektivity“. To vyvolává u mnoha lidí, se kterými server NBC News hovořil, obavy o další nestrannost a svobodu slova na síti X.

Kritika se vůči Muskovu vedení společnosti zvedla už dříve, když se za jeho působení mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, což podle stěžovatelů otevřelo cestu k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Bílý dům pod vedením současného prezidenta Joea Bidena dokonce obvinil samotného Muska, že v jednom ze svých četných příspěvků šíří antisemitismus a nenávist.

Kvůli těmto a podobným obviněním síť X čelí delší dobu odlivu inzerentů, kteří mají obavy, že se jejich reklamy budou objevovat vedle pronacistického obsahu, nenávistných projevů či ruské propagandy. Síť X ztratila po převzetí Muskem podle dostupných informací asi polovinu inzerentů. Platforma se snaží bránit žalobou na Světovou federaci inzerentů a společnosti Mars, Orsted a CVS Health, které obvinila z nezákonného spiknutí za účelem bojkotu. Se společností Unilever, která vyrábí například mýdla Dove nebo omáčky Hellman’s, podle agentury Reuters v říjnu dosáhla dohody a ze žaloby ji vyškrtla.

Mizí celebrity i firmy

Počet těch, kteří tvrdí, že z X nyní odcházejí, bude pravděpodobně mnohem vyšší než množství účtů, které byly v posledních dnech deaktivovány. Mnozí totiž své profily alespoň prozatím nechávají aktivní.

„Odcházím z Twitteru (sic). Zkoušel jsem zůstat, ale atmosféra se tu prostě stala příliš toxickou,“ napsal na X ve čtvrtek slavný spisovatel Stephen King. Jeho účet je nadále přístupný.

Další známí Američané, kteří oznámili svůj odchod, jsou třeba herečka Jamie Lee Curtisová, která se s X rozloučila na sociální síti Instagram modlitbou, nebo televizní novinář Don Lemon. Ten se dříve s Muskem dohodl na tom, že na síti X povede novou talk show, jen aby byla po první odvysílané epizodě, ve které Lemon vedl rozhovor právě s Muskem, zrušena. „Kdysi jsem věřil, že toto je místo pro upřímnou debatu a diskusi, transparentnost a svobodu slova, ale nyní mám pocit, že tomuto účelu neslouží,“ napsal Lemon na X podle Variety ve středu. Účet Curtisové ani Lemona již není na platformě dostupný.

Mezi známé společnosti, které nehodlají dále X používat, patří britský deník The Guardian. „Domníváme se, že negativa působení na X nyní převažují nad pozitivy a že by bylo možné naše prostředky lépe využít na propagaci naší žurnalistiky jinde,“ uvedl deník. Redakce o odchodu prý uvažovala už delší dobu kvůli „často znepokojivému obsahu, který je na této platformě propagován nebo se na ní vyskytuje, včetně krajně pravicových konspiračních teorií a rasismu“.

„Prezidentská kampaň v USA jen podtrhla to, o čem jsme uvažovali už dlouho: že X je toxická mediální platforma a že její majitel Elon Musk využil jejího vlivu k formování politického diskurzu,“ doplnil The Guardian.

Ke stejnému kroku se z podobných důvodů rozhodl i španělský deník La Vanguardia. „Myšlenky porušující lidská práva, jako je nenávist k etnickým menšinám, misogynie a rasismus, jsou součástí virálního obsahu, který je distribuován na síti X, kde (tyto myšlenky) zabírají více času uživatelů a vydělávají tak víc peněz z inzerce,“ napsal deník na svých webových stránkách.

Slovní hříčkou se s uživateli na X rozloučily už v říjnu aerolinky Austrian Airlines. „Chvíli nám trvalo, než jsme našli náš nejbližší X-it,“ napsala rakouská národní letecká společnost. Jako důvody uvedla narůstající sdílení nenávisti či dezinformací na X.

Odchod ze sociální sítě X oznámil ve čtvrtek německý fotbalový klub St. Pauli. „Majitel Elon Musk udělal z debatního prostoru hlásnou troubu nenávisti, která může ovlivnit také (německé) parlamentní volby,“ napsali představitelé St. Pauli, kteří nejbohatšímu muži světa vyčítají i podporu Trumpa v prezidentských volbách. Své dřívější příspěvky na síti klub ponechá.

Ze sítě X se stahují také třeba španělský prodejce luxusní módy Balenciaga nebo americký obchodní řetězec Best Buy, píše britský deník The Mirror.

Proti platformě se v pátek vymezil také český deník Alarm. „Pro svobodné médium je prakticky neobhajitelné zůstat na platformě sloužící zájmům krajní pravice, kterou nejbohatší muž na planetě aktivně využívá k prosazování svých politických cílů. Rozhodli jsme se proto ze sítě X odejít,“ uvedla redakce Alarmu.

Pokud jde o širší veřejnost, zamířily podle NBC News z X jinam ve velkých počtech třeba takzvané „Swifties“, tedy fanynky extrémně populární americké zpěvačky Taylor Swiftové. Ta v prezidentských volbách veřejně podpořila demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou. „Od doby, kdy Elon převzal Twitter, hledaly ‚Swifties‘ jinou aplikaci. Prostě to nebylo zdravé prostředí,“ řekla serveru Texasanka Noëlle Polová, která provozuje jeden z tisíců fanouškovských účtů Swiftové.

Dobré zprávy pro konkurenci

Polová a mnoho dalších nakonec nalezlo vhodný nový „domov“ na sociální síti Bluesky. Ta vznikla v roce 2019 jako iniciativa společnosti Twitter, z níž se pak v roce 2021 vyčlenila. Ve správní radě Bluesky sedí i Jack Dorsey, původní zakladatel Twitteru. Právě na Bluesky se uchýlili deník The Guardian, Don Lemon či klub St. Pauli.

Jen za poslední týden na Bluesky přibylo přes 2,5 milionu nových uživatelů, píše agentura Reuters. Tím jejich celkový počet přesáhl 16 milionů. Většina z nich pochází prý ze Spojených států nebo Velké Británie. The Guardian píše, že ještě v září sociální síť měla jen 9 milionů uživatelů.

„Zaznamenáváme rekordně vysokou aktivitu ve všech různých formách: lajky, odběry, nové účty a podobně. Jsme na cestě k tomu, abychom jen za jeden den přidali milion nových uživatelů,“ napsal Bluesky v prohlášení. K 13. listopadu byl Bluesky nejpopulárnější aplikací zdarma v obchodě s aplikacemi App Store společnosti Apple.

Zvýšenému zájmu se těší také platforma Threads společnosti Meta, která provozuje rovněž sítě Facebook či Instagram. Šéf Instagramu Adam Mosseri na Threads napsal, že 3. listopadu síť překonala 275 milionů aktivních uživatelů za měsíc.

„Posledních pár týdnů bylo pro Threads obrovských. Jen za listopad se přidalo více než 15 milionů uživatelů a po tři měsíce se přidává více než milion uživatelů denně,“ uvedl Mosseri ve čtvrtek. Na Threads zamířil i zmiňovaný Stephen King.

Mluvčí společnosti X odmítl poskytnout údaje o tom, kolik lidí v poslední době platformu opustilo, ale poukázal na data, která společnost zveřejnila minulý týden a podle nichž X zaznamenala 942 milionů příspěvků, což je historicky nejvyšší počet. To zřejmě souvisí právě se zájmem o americké volby, ne však s počtem lidí, kteří od sítě X nyní odcházejí. V současnosti má X ale i nadále nad podobnými platformami se zhruba 317 miliony aktivních uživatelů měsíčně jasnou výhodu, říká podle Reuters analytická společnost Sensor Tower.

Další důvody pro odchod

Uživatele motivují k odchodu od Muskova X kromě botů a četných projevů nenávisti i další dva podstatné důvody. Prvním z nich je ten, že od pátku se mají podle změněných podmínek užívání všechny právní spory s platformou X řešit jen a pouze u okresního soudu USA pro severní okres Texas. Nezisková organizace Centrum pro boj s digitální nenávistí se domnívá, že změna pomůže Muskovi v budoucích soudních sporech tím, že bude přicházet k soudcům, kteří jsou podle něj „na jeho straně“. Deset z jedenácti tamních soudců totiž jmenovali republikánští prezidenti, u kterých se dá čekat, že budou nakloněni Muskově konzervativnímu vidění světa.

Podle deníku Washington Post je typické, že společnosti ve svých podmínkách užívání uvádějí, kde lze proti nim podat žalobu. Podle odborníků mají podniky obvykle jasnou vazbu na zvolený soudní obvod. Například společnost Instagram se sídlem v kalifornském Menlo Parku uvádí, že všechny žaloby proti ní mají být podávány u okresního soudu USA pro severní okres Kalifornie nebo u státního soudu nacházejícího se v kalifornském okrese San Mateo, kde se Menlo Park nachází.

Sídlem společnosti X je však západní okres Texasu, nikoliv severní, kam chce firma odkazovat své žalobce.

„Nyní bude moci miliardář podávat žaloby ke spřáteleným soudům na každého, kdo s ním na jeho platformě nesouhlasí,“ uvedlo Centrum pro boj s digitální nenávistí, které Muskovi vyčítá, že na X nechává šířit nenávistné projevy. Jako jeden z důvodů pro odchod z X uvádí nové podmínky užívání i zmiňovaný Don Lemon.

Druhou významnou změnou na X, která od ní může lidi odrazovat, je to, že v nových podmínkách užívání se poprvé vysloveně uvádí, že všichni uživatelé souhlasí s tím, že jejich příspěvky budou použity k trénování umělé inteligence, jako je například služba Grok. Až donedávna mohli uživatelé X přejít do nastavení webu a odmítnout to.

Podle NBC News je možné, že se řada lidí rozhodne smazat všechny své dosavadní příspěvky na X nebo rovnou celé účty právě z odporu vůči tomuto kroku a umělým inteligencím obecně.

Podíl.