Americké úřady zatkly zahraničního pracovníka CIA a obvinily ho z vyzrazení tajných dokumentů, které podle soudních záznamů a osob obeznámených s případem ukazují izraelské přípravy na odvetný úder proti Íránu. V soudním spisu není uvedeno, o jaké dokumenty se jedná, ale data se zřejmě shodují s utajovanými spisy, které byly v polovině října zveřejněny na proíránském účtu na sociální síti Telegram.

Asif W. Rahman byl v úterý zatčen v Kambodži a převezen na Guam, jak podle amerických médií vyplývá z dokumentů podaných u okresního soudu na ostrově, který je autonomním územím USA. Rahman byl ve čtvrtek obviněn také u federálního soudu v severní Virginii.

Obvinění vychází ze dvou případů porušení zákona o špionáži, podle něhož je uchovávání a sdílení utajovaných informací bez povolení trestným činem. Týkají se dvou přísně tajných amerických dokumentů, které byly podle soudního spisu 17. října nezákonně vyzrazeny z Kambodže.

Dokumenty, které na Telegramu 17. října sdílel proíránský kanál Middle East Spectator, podle médií vytvořila Národní geoprostorová zpravodajská agentura (National Geospatial-Intelligence Agency – NGA), která shromažďuje a analyzuje satelitní a jiné snímky. Úniky se dostaly na veřejnost v době, kdy administrativa současného prezidenta USA Joea Bidena aktivně lobbovala u Izraele, aby neútočil na íránská jaderná nebo energetická zařízení.

Prvního října vypálil Írán na Izrael téměř dvě stovky balistických raket jako reakci na zabití vůdce Hamásu Ismaila Haníji v červenci v Teheránu a šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha v Bejrútu o dva měsíce později. Když byly dokumenty zveřejněny, Teherán se připravoval na izraelskou odvetu.

Ředitel CIA William J. Burns

Jeden z dokumentů podle serveru Washington Post (WP) ukazoval „tajnou činnost bezpilotních letounů“ a „klíčové přípravy munice“ Izraelských obranných sil, které „téměř jistě připravovaly úder na Írán“. Bezpilotní letouny by podle zprávy mohly umožnit dohled nad Íránem i celým regionem.

Biden byl únikem „hluboce znepokojen“

Druhý tajný spis popisuje dvoudenní letecké cvičení, které podle pozorování NGA zahrnovalo velký počet letadel a doplňování paliva ve vzduchu. Jde o podobnou činnost, kterou koncem září podniklo izraelské letectvo při provádění „úderů dlouhého dosahu“ proti Jemenu. Podle serveru Times of Israel bylo dokumenty možné sdílet v rámci zpravodajské aliance Pět očí, která zahrnuje USA, Velkou Británii, Kanadu, Nový Zéland a Austrálii.

Zmiňovaný telegramový účet při zveřejnění dokumentů tvrdil, že je poskytl „informovaný zdroj z americké zpravodajské komunity“. Později tvrzení korigoval s tím, že se dokumenty mohly objevit v jiném kanálu, a že identitu toho, kdo je vypustil, nezná.

FBI proto několik dní po incidentu oznámila, že únik dokumentů vyšetřuje. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby tehdy sdělil, že Biden je „hluboce znepokojen“ jakýmkoli únikem utajovaných informací a že o tomto odhalení komunikoval s izraelskou vládou.

Server The Washington Post připomíná, že ve snaze vyhnout se regionální válce vyzvala Bidenova administrativa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k omezené reakci, která by nevyvolala další íránský úder. Netanjahu údajně sdělil prezidentu Bidenovi, že je ochoten provést přiměřený úder na íránské vojenské objekty, přičemž se vyhne těžbě ropy a jaderným zařízením.

Podle analýzy satelitních snímků serveru WP provedl Izrael koncem října letecké údery na Írán, které poškodily výrobní kapacity raket a protivzdušnou obranu této země. Analytici uvedli, že útok omezil schopnost Teheránu provést odvetný úder a mohl vrátit íránskou odstrašovací schopnost o několik let zpátky. Íránská média rozsah škod bagatelizovala, čímž se podle WP snažila vyhnout další eskalaci konfliktu.

Podíl.