Aktual.: 15.11.2024 07:10

Praha – Pietními akcemi, happeningy, průvody a koncerty si Česko v neděli připomene 35 let od počátku pádu komunistického režimu a 85 let od uzavření vysokých škol nacisty. Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se uskuteční v Praze i v desítkách dalších měst. Z akcí sdružených do Festivalu svobody si lidé budou moct po celém Česku odnést k vypěstování sazeniček semena lípy. K dispozici bude v projektu nazvaném Lípa pro budoucnost 58.000 sáčků po 17 semínkách.

„Vysazením lípy nejenže pomůžete na svět nádhernému stromu, který může růst stovky let a prospívat svému okolí i planetě, ale sázet národní symbol je aktivita, která má potenciál spojovat rodinu, sousedy nebo zkrátka komunitu, která v daném místě žije,“ řekl k iniciativě předseda správní rady Festivalu svobody a hlavní organizátor Koncertu pro budoucnost Jan Gregar. Kromě občanských organizátorů se do Festivalu svobody připojují také samosprávy, které v 17:11 z obecních rozhlasů zahrají skladbu Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Zazní například ve Žďáru nad Sázavou, Klatovech nebo Přerově. Připojí se také regionální i celostátní rádia.

Hlavní vzpomínkové akce se tradičně odehrají před pamětní deskou na pražské Národní třídě, kde byl v roce 1989 komunistickou policií násilně potlačen studentský průvod. Položit květiny a zapálit svíčku přijdou politici i rodiny s dětmi. Už ráno začne před Hlávkovou kolejí v Praze připomínka obětí nacistické perzekuce československých vysokoškoláků z roku 1939. Popravené studenty připomene v poledne pietní akt v areálu ruzyňské věznice. Na Albertově pak zazní proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů. Pět osobností, které vzdorovaly nacistům či komunistům, večer obdrží Ceny Paměti národa organizace Post Bellum. Slavnostní večer s předáním cen se uskuteční jako obvykle v Národním divadle.

 

V Brně připomenou výročí pádu komunismu univerzity a jejich studenti, divadelníci i politici. Uskuteční se oslavy, shromáždění, vzpomínkové i kulturní akce. Největší je festival Brněnský sedmnáctý, který pořádá spolek studentů brněnských vysokých škol. Tématem letošního ročníku je Svoboda a odpovědnost. Na náměstí Svobody 17. listopadu vystoupí hudebníci Thom Artway nebo Aneta Langerová. Promluví třeba Roman Ráček, účastník demonstrace na pražské Národní třídě v roce 1989.

 

Kvůli oslavám budou v neděli platit v centru Prahy omezení pro tramvajovou i automobilovou dopravu, týkat se budou hlavně oblasti kolem Národní třídy a Václavského náměstí. Národní třída se během státního svátku jako každý rok změní na pěší zónu. S ohledem na celodenní akci Korzo Národní bude uzavřena pro auta i tramvaje. Obousměrně bude přerušen tramvajový provoz mezi Újezdem a Lazarskou. Odpoledne se ve spodní části Václavského náměstí bude konat Koncert pro budoucnost, dopravní omezení tam budou platit od sobotního rána zhruba do pondělních 14:00.

Oslavy sametové revoluce vyvrcholí premiérou filmu Svoboda nás spojuje, který se bude promítat na Národní třídě od 17:00 na třech projekčních plochách. Na film tradičně v 17:11 naváže píseň Modlitba pro Martu, tentokrát v podání herečky Anny Fialové.

V hlavním městě se budou konat i další vzpomínkové akce. Satiricky chce výročí pojmout karnevalový průvod Sametové posvícení. Projde z Kampy přes Karlův most, Smetanovo nábřeží a Národní třídu na Můstek. Den využijí k protestnímu pochodu Prahou organizátoři týdenní akce Vysokoškolská stávka za klima. Proti vládě se bude protestovat na Václavském náměstí, kritici vlády zorganizují také pochod, který povede kolem Národního muzea přes Nuselský most k budově České televize a následně kolem Vyšehradu na Karlovo náměstí. Sdružení Milion chvilek uspořádá akci proti růstu vlivu proruských autoritářů a populistů na Staroměstském náměstí.

Podíl.