Aktual.: 12.11.2024 11:33

Praha – Nejméně chránění před negativními událostmi, jako je úraz, ztráta bydlení a příjmu nebo poškození majetku, se cítí lidé na Vysočině a v Pardubickém kraji. Naopak nejmenší strach z nich mají v Karlovarském kraji a Praze. Ukázal to index bezpečí, který vydává ČSOB Pojišťovna s využitím průzkumu agentury STEM/MARK. Pořadí krajů v indexu se proti loňsku výrazně proměnilo, nejlépe na tom byl loni Královéhradecký a nejhůře Zlínský kraj, uvedla dnes pojišťovna v prezentaci pro novináře. Průzkumu, který se uskutečnil v polovině letošního roku ještě před povodněmi, se zúčastnilo víc než 2000 lidí různého věku, vzdělaní a sociálního zázemí.

Celorepublikový index bezpečí je letos na hodnotě 52,8 bodu ze 100, což je nepatrně více než před rokem. Měří rozsah zabezpečení lidí proti vybraným negativním událostem v souvislosti s pravděpodobností jejich vzniku a s mírou jejich dopadu na osobní život. Nula by znamenala, že se lidé cítí být v absolutním nebezpečí, hodnota sto představuje pocit absolutního bezpečí. Mezi negativní události index zahrnuje ztrátu bydlení, ztrátu pravidelného přijmu, vážné ohrožení nebo poškození fyzického nebo duševního zdraví, značnou finanční újmu a zničení, poškození či odcizení majetku.

Ve všech krajích převládal pocit bezpečí nad obavami. Mezi kraji nejnižší index bezpečí měla Vysočina s hodnotou 50,3 bodu, Pardubický kraj s 50,7 bodu a Středočeský kraj, kde hodnota indexu byla 51 bodů. Naproti tomu lidé v Karlovarském kraji měli letos index bezpečí na hodnotě 55,7 bodu, následovala Praha s 55,6 bodu a Jihočeský kraj s hodnotou 55,2 bodu.

Další srovnání ukázalo, že nejvyšší pocit bezpečí před obvyklými negativními událostmi mají lidé s vysokými příjmy, u lidí s příjmy mezi 40.000 a 50 000 korun měl index hodnotu 58,5 bodu. „Podobně jako v loňském roce nepřekvapí, že Index bezpečí vychází lépe u respondentů, kterým se dějí nehody a negativní události spíše výjimečně,“ uvedla ČSOB Pojišťovna. Pocit, že se na ně nehody doslova lepí, zažívají dvě procenta dotázaných, zjistil průzkum.

Největší strach mají lidé z ohrožení nebo poškození fyzického zdraví. Naopak nejméně starostí si dělají s tím, že by mohli přijít o střechu nad hlavou, ukázal také průzkum. „Letos jsme do průzkumu přidali navíc otázky k duševnímu zdraví, jehož ohrožení se sice obává 41 procent dotázaných, ale chrání si ho jen 38 procent respondentů, což je zdaleka nejnižší údaj ze všech sledovaných negativních událostí,“ uvedl generální ředitel ČSOB Pojišťovny Jiří Střelický.

Jako nejpravděpodobnější riziko lidé vnímají úraz, což uvedlo 66 procent respondentů. Shodně 59 procent dotázaných vnímá jako pravděpodobnou vážnou nemoc s následky a dopravní nehodu. Živelní katastrofu uvedlo 50 procent a vykradení bytu či domu 48 procent. Jako nejméně pravděpodobnou naopak 32 procent Čechů vidí ztrátu zaměstnání. Škody a úrazy vzniklé při cestách do zahraničí jich zmínilo 39 procent a krádež auta 41 procent.

V případě pojištění jednotlivých rizik vede majetek. Nejvíce lidí chodí do pojišťovacích domů kvůli živelní katastrofě v podobě povodně, větru nebo požáru. Chrání se proti nim 63 procent respondentů. O dva procentní body zaostává vykradení domu a bytu a také dopravní nehoda. Prvním životním pojištěním, které se v žebříčku objevilo, je úraz, a to na čtvrtém místě. Toto riziko si smlouvou s pojišťovnou jistí 57 procent dotázaných.

Lidé s vyššími příjmy mají sjednaná pojištění na více událostí a jsou také vlastníky komplexnějšího pojištění než lidé s nižšími příjmy. Bez jakéhokoliv pojištění jsou mnohem častěji dotázaní lidé bez maturity.

Na chvostu žebříčku pojištění jednotlivých rizik skončila ztráta zaměstnání s 21 procenty, napadení soukromí přes internet s 27 procenty a zcizení peněz přes internet s 32 procenty. Důvodem může být to, že lidé nevědí, že i pro tyto případy existuje pojištění.

Podíl.