Aktual.: 11.11.2024 11:58

Ostrava – Na hradě Hukvaldy na Frýdecko-Místecku se začaly opravovat šestá a sedmá brána. Statické průzkumy ukázaly, že jsou nestabilní. Ve zdech jsou trhliny a původní vápenná omítka je zvětralá. Opravy budou stát téměř 16 milionů korun a kraj na ně získal evropskou dotaci. Renovace má zabránit znehodnocení hradebních zdí a zlepšit přístupnost zadní části hradu. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Hrad Hukvaldy, dnes zřícenina, pochází z konce 13. století. Rekonstruované brány byly vybudovány po roce 1600, jejich stav se zhoršil minulou zimu. „Součástí projektu je kromě oprav dvou bran také stabilizace východního zdiva hradu mezi bastiony a zdiva severozápadního bastionu, který se nachází u návštěvnického centra. Postup prací byl zvolen tak, abychom zachovali historickou hodnotu památky. Budou využity speciální výztuže, část zdí se bude přezdívat a nově spárovat,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kokošek (ANO).

Opravy potrvají do března roku 2026 a na jejich postup dohlédnou památkáři. Hrad ale bude i při opravách v provozu, který bude dočasně omezen pouze při stavebních pracích na branách. Opravy hradu Hukvaldy jsou součástí přeshraničního projektu, na kterém kraj spolupracuje s Žilinským krajem. V projektu slovenská strana upraví zříceninu hradu Liknava a zpřístupní ji veřejnosti.

„Kromě stavebních úprav kulturních památek se budou také konat kulturně společenské akce. Jejich nosným tématem je zbojnictví, populární v obou partnerských regionech. Na Liptově totiž působil legendární Juraj Jánošík, v Moravskoslezském kraji zbojník Ondráš,“ uvedla Birklenová.

Návštěvníci Hukvald se tak v příštím roce mohou těšit na několik akcí se zbojnickou tematikou. „Na srpen připravujeme celodenní program Zbojnická hantýrka, v říjnu pak pozveme na večerní akci Strašidelný hrad Hukvaldy, která vychází z legendy, že v útrobách hukvaldského hradu měl zbojník Ondráš ukrytý svůj poklad. Řadu zajímavých akcí také připravují naši slovenští partneři,“ řekl Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Beskyd Frýdek-Místek, které má hrad Hukvaldy ve správě.

 

Podíl.