Aktual.: 10.11.2024 12:52

Praha – Za vysokými cenami másla je zjevně část velkých mlékáren a prodejců, kteří se snaží využít či zneužít situaci na trhu před Vánocemi. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dodal, že nemá nástroje na ovlivnění cen potravin, příslušné kontrolní orgány ale podle něj mohou dohlédnout na férovost. Bude chtít, aby věc prověřily. Místopředseda ANO Karel Havlíček v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či daň z přidané hodnoty vyšší, než je v jiných zemích.

„Opakuje se situace, která je tu každý rok, že potravináři a obchodníci využijí nebo zneužijí situace a výrazně navýší své obchodní přirážky,“ uvedl Výborný. Připomněl, že výkupní ceny mléka stouply jen o několik desítek haléřů, problém podle něj není na straně chovatelů a farmářů. „Je zjevné, že se situací snaží zneužít část mlékařů. To jde v ruku v roce s těmi, co máslo prodávají. Problém je u potravinářů a obchodníků. Budu chtít, aby příslušné kontrolní orgány věc prověřily,“ podotkl.

„Cenu neurčujete, ale není pravda, že byste situaci nebyli schopni ovlivnit,“ reagoval na jeho slova Havlíček. Upozornil v této souvislosti na vysoké ceny energií. Zejména vstupy, tedy krmiva a hnojiva, jsou podle něj kvůli tomu dražší. Mezi další důvody patří daň z přidané hodnoty vyšší, než je v okolních zemích, i obchodní taktika obchodních řetězců, poznamenal.

Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček koncem října uvedl, že současné zdražování másla odpovídá rostoucím cenám mléčné suroviny a rostoucí spotřebitelské poptávce. ČTK řekl, že toto zdražování považuje za reálné a opodstatněné. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza tehdy odmítl, že by obchodní řetězce zvýšily u másla své marže.

Máslo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dále zdražuje. V říjnu stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 koruny za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta. Letošního maxima dosáhly i ceny mléka, eidamu a vajec. Naopak bílý jogurt, který stál v září nejvíc od začátku roku, meziměsíčně zlevnil o 9,7 procenta na 10,52 koruny za 150gramový kelímek.

Litr polotučného mléka se do září držel na přibližně 24 až 25 korunách, v říjnu podle ČSÚ stál 25,54 koruny, což představuje meziměsíční nárůst o 1,79 procenta. Přesto je ale mléko levnější než loni, kdy stálo 25,65 koruny.

Potravinářská komora ČR nedávno uvedla, že do cen másla se promítá teplé počasí, kvůli kterému dojnice produkují méně mléka, je nedostatek mléčného tuku na evropském, ale i světovém trhu, což zvyšuje ceny másla, roli hraje také rostoucí cena lidské práce, kterou musí výrobci promítat do cen výrobků. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka je zdražování potravin způsobené rostoucími výrobními náklady i dozvuky inflace. „Zároveň česká koruna zůstává na slabších úrovních, což prodražuje importy a naopak zvýhodňuje exporty potravin,“ řekl ČTK.

Podíl.