Aktual.: 6.11.2024 12:27

Praha – Další růst průmyslové výroby a přebytek zahraničního obchodu v Česku zaznamenali letos v září statistici. Naopak stavebnictví po dvou měsících růstu oslabilo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory růstu je ale i v průmyslu podle analytiků situace křehká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu u hlavních partnerů v čele s Německem.

Průmyslová výroba v Česku v září meziročně vzrostla o 0,8 procenta, oznámili statistici. V srpnu průmysl po pěti měsících poklesu posílil o 1,5 procenta. „Průmyslovou produkci v září v mírném růstu udržela především odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel,“ uvedl k meziročnímu vývoji ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Zvýšila se také hodnota nových zakázek v průmyslu, a to o více než pět procent proti loňsku. Ve srovnání s letošním srpnem však průmysl oslaboval. Produkce meziměsíčně klesla o 1,1 procenta a hodnota nových zakázek o 0,9 procenta.

Do zářijové průmyslové statistiky nebyly vkládány velké naděje a příliš nadějně podle analytika firmy Cyrrus Víta Hradila ani nedopadla. Objem české průmyslové výroby se drží na hodnotách, které vykazoval na jaře roku 2017, tedy před více než sedmi lety, uvedl. Pozitivní zprávou je pokračující růst hodnoty nových zakázek o 5,1 procenta, což dává naději na zlepšení situace v následujících měsících, sdělil analytik Deloitte Filip Pastucha. Také podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského dává poslední vývoj některých ukazatelů pro průmysl v Česku i eurozóně jisté šance na další mírné oživení v posledním čtvrtletí roku.

Polepšil si i zahraniční obchod Česka. V září skončil podle předběžných údajů ČSÚ v přebytku 21,3 miliardy korun, který byl o 9,9 miliardy vyšší než před rokem. Výsledek kladně ovlivnil nárůst přebytku obchodu s auty o 6,2 miliardy. Vývoz ve sledovaném měsíci meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 399,8 miliardy a dovoz o 5,6 procenta na 378,5 miliardy. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění ale vývoz klesl o 6,1 procenta a dovoz o 4,6 procenta.

„Z teritoriálního hlediska jsme zaznamenali nejvyšší meziroční nárůst u vývozu zboží do Německa, Spojeného království a na Slovensko. Z pohledu dovozu pak došlo k nejvyššímu nárůstu u zboží původem z Číny a Polska,“ uvedla k zářijovému obchodování ČR s cizinou vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.

Do vyššího přebytku obchodu s auty se podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové promítlo odeznění problémů se subdodávkami, což výrobcům umožnilo dokončit rozpracovanou výrobu. Zářijovému výsledku zahraničního obchodu ale podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka pomohla i relativně nízká srovnávací základna. „Porovnáme-li vývoz s daty ze září 2022, uvidíme pokles o 1,7 procenta, v případě dovozu dokonce o 9,7 procenta,“ uvedl. V dalších měsících podle něj bude z hlediska vývozu zásadní roli hrát oživení německé ekonomiky.

Stavební výroba v Česku si na rozdíl od průmyslu a zahraničního obchodu pohoršila. V září po předchozích dvou měsících růstu meziročně klesla o 7,1 procenta, uvedli statistici. Meziměsíčně se stavební produkce snížila o 5,5 procenta. „Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více, než je dlouhodobý normál,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Matějka.

Produkce v pozemním stavitelství, tedy výstavbě domů či kanceláří, se v září snížila o 6,1 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 8,7 procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v září vydáno stavební povolení, meziročně vzrostla o dvě procenta na 46,6 miliardy korun. V září se začalo podle statistiků stavět 4529 bytů, což je o téměř polovinu více než loni. Naopak dokončeno bylo 1761 bytů, meziročně o čtvrtinu méně.

Podíl.