Události: Přibývá onemocnění ženských orgánů (zdroj: ČT24)

Endometrióza, při níž sliznice prorůstá mimo dělohu, i nezhoubné nádory dělohy, takzvané myomy, které způsobují neplodnost, se mohou podle lékařů vracet opakovaně i po operaci. Na tiskové konferenci na to upozornili experti z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podobné potíže postihují desítky procent žen. Endometriózou trpí zhruba každá desátá.

Příčiny vzniku endometriózy lékaři zatím přesně neznají. Nemoc se projevuje zejména velmi bolestivou a silnou menstruací, která může ženu omezovat v běžném životě. „Objevuje se na mnoha orgánech od nejméně závažných forem a nálezů s minimálním rizikem komplikací až po těžká orgánová postižení,“ popsal vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy Michael Fanta.

Projevit se může také endometrióza děložní svaloviny, takzvaná adenomyóza. Pokud není dostatečně léčená, může ženu připravit o možnost otěhotnět. „Problém je, že toto onemocnění je často přehlížené, nedostatečně diagnostikované, ultrazvukově často přehlédnutelné,“ doplnila gynekoložka Kristýna Hlinecká.

Šance na otěhotnění

Příznaky adenomyózy se léčí hormony, pro těhotenství je ale třeba odstranění co největšího množství nemocné tkáně. „Tak, aby dělohu šlo zrekonstruovat a žena mohla donosit miminko,“ dodala. Po takové operaci otěhotní podle ní více než polovina žen a z nich osmdesát procent potomka donosí.

Nezhoubné nádory, neboli myomy, se projevují nadměrným krvácením, a ženy proto mohou trpět chudokrevností, kvůli níž mají málo energie, informoval vedoucí oddělení minimálně invazivní chirurgie porodnice U Apolináře Michal Mára.

Myomy se objevují u třetiny třicátnic, u žen po padesátce u každé druhé. Lékaři je dokáží odstranit malým chirurgickým zásahem v děloze, často ale výkon opakují. „Plánujeme to obvykle až těsně před otěhotněním,“ dodal Mára.

Lékaři ve VFN ročně odstraní nižší stovky myomů. Operace může pacientkám výrazně zvýšit šanci na otěhotnění, a to až na devadesát procent, pokud žena ani její partner nemají jiné potíže a dotyčná je v reprodukčním věku. Pacientky starší 40 let lékaři po operaci většinou směřují do center asistované reprodukce.

Podíl.