Aktual.: 5.11.2024 17:18

Washington – Hlasovací místnosti se v 07:00 místního času (16:00 SEČ) otevřely také v Nevadě, posledním ze sedmi klíčových států, v nichž se především rozhodne o tom, zda se příští americkou hlavou státu stane demokratka Kamala Harrisová, nebo republikán Donald Trump. V Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů.

Server BBC News napsal, že do Nevady, kde ani republikáni, ani demokraté nemají jasnou převahu, zamířilo i hodně aktivistů ze sousední a převážně demokratické Kalifornie, kteří se snaží místní na poslední chvíli přimět k tomu, aby šli hlasovat.

Například ve východní části Las Vegas se dnes sešlo asi 150 dobrovolníků, kteří podporují Harrisovou. „Musel jsem se do té práce fyzicky vložit, a ne jen vypisovat šeky nebo se hádat u stolu,“ líčil novinářům Peter Brock z kalifornského Fairfaxu. Věří, že se mu v Nevadě podařilo přesvědčit alespoň některé voliče, že mají hlasovat pro šedesátiletou viceprezidentku, zároveň ale připouští, že mezi lidmi, které potkal, byla často také znát velká únava z předvolební kampaně.

Další Kaliforňanka, Laura Ponchicková z Los Angeles, vyjádřila překvapení, že ještě v pondělí bylo tolik voličů nerozhodnutých. Setkání s nimi si podle svých slov užívala. „Opravdu jsem se připravovala na nejhorší. Mám pocit, že tyto volby byly velmi vyhrocené a v každém to probudilo to špatné. Nakonec ale byli lidé mnohem vlídnější, než jsem čekala,“ poznamenala.

List The New York Times uvádí, že v 3,2milionové Nevadě měl podle předvolebních průzkumů drobný náskok Trump, ale od Harrisové ho dělil méně než jeden procentní bod.

Americké prezidentské volby nesou po formální stránce znaky nepřímých dvoustupňových voleb; prakticky se ale rovnají volbám přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, kterých je dohromady 538.

K vítězství prezidentského kandidáta je třeba získat nadpoloviční většinu – tedy 270 hlasů ve sboru volitelů. Vítěz „bere vše“, v jednotlivých amerických státech stačí tedy získat i jen většinu jednoho hlasu a kandidát získá všechny volitele za daný stát (výjimku tvoří Maine a Nebraska, které udělují ještě přídavné hlasy podle vítězů ve volebních obvodech). Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, ve kterých nemají jednoznačnou převahu republikáni či demokraté a kterých je tentokrát sedm: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.

Američtí prokurátoři vyzvali Američany, aby respektovali volební proces

Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států dnes v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP. Americké úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Donalda Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu, přičemž zemřelo několik lidí.

„Vyzýváme všechny Američany, aby volili, by se zúčastnili občanské diskuse a především aby respektovali integritu demokratického procesu,“ napsali státní zástupci. „Násilí nemá v demokratickém procesu místo; využijeme své autority k prosazení práva proti jakýmkoli nezákonným činům, které ho ohrožují,“ uvedli také s tím, že preventivě odsuzují jakékoli násilné činy související s volbami.

Prohlášení podepsali nejvyšší státní zástupci ze všech 50 amerických států s výjimkou Indiany, Montany a Texasu. Proč tak prokurátoři v těchto státech neučinili, není zřejmé.

Očekává se, že letošní souboj mezi republikánem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou bude velmi těsný. I proto jsou volby a sčítání hlasů pod drobnohledem a někteří Američané se obávají možných povolebních protestů.

AP dnes také informovala o novém falešném videu, které tvrdí, že je z dílny Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a varuje před údajným nebezpečím teroristických útoků na hlasovací místnosti. Další falešné video ukazuje vymyšlenou tiskovou zprávu FBI, podle níž vedení věznic v několika klíčových státech zmanipulovalo hlasování vězňů.

FBI nesdělila, kdo podle ní za dvojicí videí stojí. V uplynulých týdnech ale agentura opakovaně obvinila ruské vlivové skupiny z celé řady vymyšlených internetových příspěvků a záznamů.

Hlasováním v Dixville Notch začal den voleb, oba kandidáti získali tři hlasy

Hlasování v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě Spojených států odstartovalo hlavní den voleb amerického prezidenta, nebo prezidentky. Američané rozhodují, zda zemi poprvé povede žena – demokratka Kamala Harrisová, anebo zda se do Bílého domu vrátí republikán exprezident Donald Trump. V Dixville Notch už jsou výsledky sečtené, oba kandidáti získali shodně po třech hlasech, uvedla CNN.

Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart’s Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly, napsala CNN.

V Dixville Notch se letos voleb podle CNN zúčastnili čtyři republikáni a dva voliči, kteří se nehlásí k žádné straně. Stanice BBC uvedla, že hovořila s obyvatelem obce, který dosud volil republikány, ale tentokrát dal svůj hlas Harrisové, což se propsalo do vyrovnaného výsledku. V rozhovoru Les Otten svou volbu zdůvodnil slovy, že zatímco Trump od svých voličů vyžaduje věrnost, Harrisová naopak voličům slibuje svou loajalitu.

Většina volebních místností na východním pobřeží USA se začne otvírat od šesté ráno místního času (12:00 SEČ). V nejzápadnějších státech pak hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány.

Hlavní volební den, kdy Američané rozhodují také o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách, připadá na dnešek, ale hlasování v předstihu je už v USA v plném proudu. Podle stanice BBC odvolilo přes 81 milionu oprávněných voličů, zhruba třetina oprávněných voličů. Učinili tak korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech.

Vítěz soupeření o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být známý ihned. Průzkumy po dramatické kampani nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem Trumpem a 60letou demokratkou Harrisovou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.

Američané v prezidentských volbách v každém státě přímo volí takzvané volitele, k vítězství je potřeba nejméně 270 volitelů. Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, kterých je tentokrát sedm: je to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.

Podíl.